Czy kiedykolwiek widziałeś cukierka z oczami, który ucieka od ciebie, gdy cię tylko zobaczy? Jeśli nie, to nic straconego! Właśnie odkryto nowy gatunek pustelnika o nogach przypominających świąteczne lizaki, o biało-czerwonych paskach.

Fotograf i przyrodnik Ellen Mueller przypadkiem zauważyła homara podczas nocnego nurkowania u wybrzeży wyspy Bonaire, który jest częścią archipelagu Karaibów. Na jednym ze zdjęć zauważyła nieco dziwny obiekt nieco przypominający cukierka.

„Zrobiłam w życiu wiele nocnych nurkowań i wiem, co lub kogo można tam znaleźć, ale takich stworów nigdy wcześniej nie widziałem” – oświadczyła Mueller. Kobieta wysłała fotografie skorupiaka do Rafaela Lemaitre z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej (Stany Zjednoczone). Naukowcy potwierdzili, że jest to nieznana wcześniej forma fauny i poprosili o więcej zdjęć.

Muller zwątpiła, czy będzie w stanie znaleźć choć jeden taki okaz, ponieważ te stawonogi liczą zaledwie dwa milimetry długości i ukrywają się w szczelinach. Na szczęście podczas kolejnych nurkowań udało się je znów zobaczyć. „Są one dość małe i płochliwe. Myślałam, że już nigdy ich nie zobaczę, ale miałam szczęście” – podkreśliła.

Pustelniki znajdują się na głębokości 14 metrów w szczelinach koralowych, zajętych przez inne zwierzęta morskie, w tym murenowate. Następnie, badając zrobione zdjęcia, zauważyła, że jeden z nich przylega bezpośrednio do ciała murena. Według Lemaitre, żywią się one śluzem i innymi odchodami biologicznymi. „Pomysł takiej symbiozy jest intrygujący, chociaż dowody nie są całkowicie przekonujące. Ale jeśli to prawda, będzie to pierwszy taki przykład wśród pustelników „- powiedział Jan Pechenik, biolog morski na Uniwersytecie Tufts w Medford.

Inną intrygującą cechą tego pustelnika są duże pazury w porównaniu do wielkości ciała. „Ma wyjątkowy pazur. Zastanawiam się, co z nim robi. Może używa go jako łyżkę do jedzenia” – sugeruje naukowiec.

Nowy gatunek został nazwany Pylopaguropsis mollymullerae, na cześć wnuczki Ellen Mueller o imieniu Molly. „Mam nadzieję, że gdy dorośnie, będzie kontynuować tradycję ochrony i odkrywać tajemnice podwodnego świata” – mówi Mueller.

29.01.2017 12:25