Podczas eksploracji Marsa łazik Curiosity natknął się na coś, co według naukowców może przypominać meteoryt bogaty w składniki mineralne. Obraz skały, który otrzymał imię Ames Knob, został uwieczniony 12 stycznia – informuje NASA.

Wyniki ze spektrometru ChemCam łazika Curiosity wskazują, że tajemnicza skała to żelazowo-niklowy meteoryt – podaje z kolei Space.com.

„Jeszcze nie do końca wiadomo, czy obiekt jest rzeczywiście meteorytem, choć dysponuje kilkoma charakterystycznymi cechami, tj. metalicznym połyskiem i lekkimi wgłębieniami w strukturze, które mogą być związane z regmagliptami – powszechnie występującymi wgłębieniami postrzeganych w meteorytach – donosi phys.org. Powstają, gdy miękki materiał zostaje usunięty z powierzchni skały podczas krótkiego, ale intensywnego ciepła oraz wysokiego ciśnienia w trakcie wejścia w atmosferę.

Ames Knob liczy w przybliżeniu 10 centymetrów szerokości i 14 cm długości i jest czwartą kosmiczną skałą, jaką Curiosity znalazł na Marsie.

W trakcie badania Czerwonej Planety odkryto kilka meteorów bogatych w żelazo. Pięć zostało znalezionych przez łazik Opportunity, a potencjalne dwa okazy należą do Spirita – donosi New Scientist. Pod koniec ubiegłego roku Curiosity natknął się na podobny meteoryt, który naukowcy nazwali „Egg Rock”. ChemCam znalazło stężenia żelaza, niklu i fosforu wewnątrz obiektu.

Badanie żelazowych meteorytów, jakie możemy znaleźć na Marsie, może dostarczyć wielu cennych informacji, m.in. jaki wpływ ma na nie środowisko na Czerwonej Planecie, które następnie mogą być porównywane do tego, jak ziemskie środowisko wpływa na meteoryty żelazne.

29.01.2017 14:35