Najstarsza orka na świecie, znana również jako „Babunia”, zaginęła i została uznana za zmarłą. O smutnych informacjach o śmierci 100-letniego ssaka, zapisanego w rejestrach jak J2, donosi BBC.

Babunia była głównym bohaterem filmu dokumentalnego BBC, który został nakręcony podczas badania rodziny orek, próbując ujawnić ich ewolucyjne tajemnice. Poprzez badanie przedstawicieli żeńskiego gatunku, które żyją znacznie dłużej od płci przeciwnej, naukowcy starają się zrozumieć przyczyny i ewolucję menopauzy.

Menopauza występuje jedynie u trzech ssaków: wielorybów, grindwal krótkopłetwy oraz ludzi. Nawet nasi najbliżsi krewni nie doświadczali podobnego procesu.

Po raz ostatni J2 była widoczna 12 października 2016 r., gdy pływała na północ, w przodzie przed innymi. Jednak od tego czasu ssak zaginął. „Chociaż J2 opuściła nas, wciąż będziemy korzystać z informacji o jej życiu do naszych dalszych badań” – powiedział dr Ken Balcombe.

Orka najprawdopodobniej urodziła się w 1911 roku. W 1967 roku została schwytana, jednak była zbyt stara, by trzymać ją w niewoli. Okaz wypuszczono, jednak jej poczynania śledzono, co ułatwiała charakterystyczna plama na jej ciele tuż za płetwą grzbietową.

11.01.2017 02:33