Co najmniej najmniej 61 osób zmarło w Europie w związku z wyjątkowo niskimi temperaturami i śnieżycami, które od tygodnia sieją spustoszenie prawie na całym kontynencie – donosi AFP.

Transport śródlądowy na drugiej najdłuższej rzece w Europie został zawieszony, a wyjątkowo niskie temperatury obniżające się poniżej -30 stopni powodują poważne utrudnienia zwłaszcza wśród imigrantów, bezdomnych i osób starszych. Mróz spowodował śmierć co najmniej 61 osób, przy czym 1/3 zginęła w Polsce.

Z powodu pływającej kry na Dunaju wstrzymano żeglugę, a silny sztorm wstrzymał prace portów nad Morzem Czarnym.

Serbskie władze potwierdziły śmierć 88-letniego mężczyzny i jego 64-letniego syna, który zmarli z wychłodzenia na południu w miejscowości Duga Poljana, który to obszar został najbardziej dotknięty przez ostatnie mrozy. Serbska telewizja państwowa poinformowała o dwóch ofiarach znalezionych przez człowieka dostarczającego pieczywo z sąsiedniej wsi.

W ciągu ostatnich trzech dni trzy ofiary śmiertelne mrozów odnotowano w Macedonii, gdzie temperatura spada poniżej -20 stopni. Jeden z nich, 68-letni bezdomny, został znaleziony wychłodzony na śmierć w stolicy Skopje, natomiast 60-letni mężczyzna zmarł przed swoim domem w południowej części miasta w Strumica. 80-letnia kobieta została odkryta w swoim domu we wschodniej Macedonii.

Władze zaapelowały do bezdomnych, by przeszli do schronisk i lokalnych szkół.

W Albanii po raz pierwszy od 32 lat śnieg spadł w części miasta Saranda. Albański mężczyzna został znaleziony martwy w południowo-wschodniej części miasta Korca – to już piąta ofiara mroźnej pogody. W centrum miasta Bulqiza, temperatura spadła do minus 22 stopni, a obszary wiejskie zostały odcięte od świata przez śnieg. Nastąpi również przejściowe przerwy w dostawach prądu i wody. Śmigłowce dostarczają żywność do odciętych miejscowości.

Przypadki zgonów z zimna zanotowano też we Włoszech, w Czechach, Bułgarii, Macedonii i na Białorusi. Na Słowacji od 6 stycznia zmarły z zimna 4 osoby – poinformował rzecznik służb ratunkowych Jozef Minar.

11.01.2017 08:18