Pogoda staje się bardzo nudna. Pisanie o mroźnym i pogodnym poranku zaczyna nie mieć żadnego sensu, na szczęście widać długo zapowiadane zmiany pogody. Będą one widoczne już dziś w postaci zmiany kierunku wiatru, choć niebo i mróz pozostaną w stanie prawie niezmienionym.
Sytuacja baryczna
Nad południową Rosją powstał układ wysokiego ciśnienia, który oddziałuje dziś na pogodę w naszym kraju. Inny antycyklon panuje nad Atlantykiem, ale jego wpływ na pogodę w Europie ogranicza się jedynie do Portugalii. Z kolei w południowej części Starego Kontynentu, a także od Północnego Atlantyku po zachodnią i częściowo północną Europę rozciągają się niże z frontami atmosferycznymi i już jutro wieczorem jeden z nich dotrze do dzielnic zachodnich. W dalszym ciągu pozostajemy w tej samej mroźnej polarnokontynentalnej masie powietrza.
Dużo słońca, ale uciążliwy smog
Dziś od samego rana prawie w całym kraju będzie słonecznie i po bardzo mroźnym poranku temperatura zacznie powoli rosnąć. Jednak gdzieniegdzie na wschodzie i Pomorzu chmur ma być nieco więcej i lokalnie słabo poprószy śnieg.
Po południu silniejszy wiatr rozgoni niskie chmury już wszędzie; nigdzie nie powinno padać, a słońce powinno dominować nawet nad pojedynczymi chmurami piętra wysokiego.
W dalszym ciągu ostrzegamy przed bardzo silnym smogiem, który dominował będzie na południu oraz w centrum. Normy zanieczyszczeń będą przekroczone kilkakrotnie.
Wciąż mroźno
Przed nami kolejny bardzo zimny dzień. Słupki rtęci wyniosą od -9/-7 stopni na północnym wschodzie, w Małopolsce i Podkarpaciu, -6/-4 stopnie w głębi kraju, -3/-1 stopień na zachodzie, ale na samych krańcach zachodnich, przy granicami z Niemcami temperatura może wzrosnąć do zera lub lekko tę wartość przekroczyć. Wiatr na wschodzie, w Małopolsce i Górnym Śląsku słaby, na zachodzie, południu i Podkarpaciu okresami umiarkowany, na ogół z kierunków południowych.
Warunki biometeorologiczne pozostaną korzystne. Odczuwać będziemy zimno.
Noc mroźna
W nocy będzie pogodnie, w wielu regionach bezchmurne niebo. To niestety przepis dla znów dużych spadków temperatury, ale w większości Polski będzie to na razie ostatnia tak zimna noc. Spodziewamy się od -17/-20 stopni na wschodzie, w Małopolsce i Górnym Śląsku (lokalnie w rejonach podgórskich od -24 do -21 stopni), -14/-10 stopni w głębi kraju do -9/-6 stopni na wybrzeżu i zachodzie. Wiatr słaby, na zachodzie i północy okresami umiarkowany, w Karkonoszach i na wybrzeżu wzrastający do dość silnego, z kierunków południowych.

10.01.2017 06:29