Ulewne deszcze i powodzie wzdłuż rzek wywołały ewakuacje tysięcy mieszkańców w winiarskim regionie Kalifornii oraz w stanie Nevada na wschód od Lake Tahoe w poniedziałek – informuje Reuters, a meteorolodzy ostrzegają, że znad Pacyfiku podążają kolejne fronty.

Kalifornia i Nevada, dwa stany, które cierpią z powodu suszy od lat, zmagają się z burzami w ciągu ostatniego tygodnia, a przynosi je pogodowy system zwany „Pineapple Express”, który transportuje strumień wilgoci znad Hawajów.

Burze połączone z silnym wiatrem od soboty pozbawiły prądu ponad 570.000 klientów Pacific Gas and Electric w północnej i środkowej Kalifornii, ale niemal wszystkie awarie udało się usunąć – powiedział rzecznik firmy Tom Schmitz. Jest szansa, że ulewne deszcze znacząco złagodzą efekty suszy, która od lat trapi Kalifornię.
Intensywne opady występujące na północ od San Francisco spowodowały, że rzeka przepływająca przez hrabstwo Sonoma wystąpiła z brzegu, zalewając Departament Szeryfa. Z tego powodu nocą z niedzieli na poniedziałek przeprowadzono ewakuację ponad 3000 mieszkańców w obszarze Guerneville – powiedział Jonathan Gudel, rzecznik służb ratowniczych urzędu gubernatora stanu Kalifornia.

W Nevadzie, mieszkańcy około 400 domów w Reno musieli się ewakuować w poniedziałek, gdy opady wywołały przebór wody w rzece Truckee, która przepływa przez miasto – poinformował rzecznik agencji zdrowia hrabstwa Washoe, Phil Ulibarri powiedział przez telefon. W Kalifornii i Nevadzie prowadzone są oceny zniszczeń wywołanych przez burzę.

W ciągu ostatniego tygodnia, burze przyniosły od 25 do 38 cm deszczu i śniegu w górach Sierra Nevada w Kalifornii, mniejsze ilości opadów wystąpiły w zachodniej Nevadzie – podkreśla meteorolog Bob Oravec z Prediction Weather Center.

W sobotę zmarła kobieta, na którą przewróciło się drzewo w regionie San Francisco Bay Area
Opady deszczu, jakie odnotowano w winnicach Kalifornii i Dolinie Napa uzupełniły zapasy wody dla produkcji wina, które ucierpiały po pięciu latach suszy- powiedział Patsy McGaughy, rzeczniczka Napa Valley Vintners.

„Byliśmy naprawdę zadowoleni, gdy zobaczyliśmy ten deszcz” – powiedział McGaughy.

Także w weekend licząca ponad tysiąc lat sekwoja z wydrążonym tunelem – wystarczająco dużym, by mogły przejeżdżać samochody, została powalona w wyniku powodzi w Calaveras Big Trees State Park na południowy wschód od Sacramento.

10.01.2016 12:34