Śnieżyce i niebezpiecznie niskie temperatury utrzymywały się w niedzielę w wielu krajach Europy, co skłoniło papieża Franciszka podczas audiencji do zwrócenia uwagi na bezdomnych i cierpiących podczas mroźnej pogody. W Serii wolontariusze stara się pomóc setkom mieszkańców śpiących w parkach i prowizorycznych schroniskach – donosi AP.
Dziesiątki ofiar
Ekstremalnie zimowa pogoda, która chwyciła Europę w ostatnich dniach, spowodowała dziesiątki zgonów, pozostawiła wsie odcięte od świata, spowodowała przerwy w dostawie energii elektrycznej i wody, zamroziła jeziora i rzeki, uziemiła samoloty oraz doprowadziła do wielu wypadków drogowych. Władze Serbii w niedzielę wprowadziły zakaz dla żeglugi śródlądowej na swoim odcinku Dunaju – będącą jedną z głównych rzek w Europie – z powodu silnego wiatru i oblodzenia.
W Belgradzie, stolicy Serbii, kilkuset mężczyzn, głównie z Afganistanu i Pakistanu, mieszkało w opuszczonym magazynie celnym w rejonie przystanku autobusowego, gdzie organizacje pomocowe rozdawały grzejniki, koce, ubrania i jedzenie, starając chronić ich przed zimnem.
„Wszyscy pracują razem, by pomóc tym ludziom” – powiedziała Mirjana Milenkovski, rzeczniczka UNHCR.3
We Włoszech osiem osób zmarzło z powodu zimna; jednym z nich był mężczyzna, który zmarł w piwnicy nieużywanym budynku w Mediolanie, a drugi na ulicy w pobliżu rzeki Arno we Florencji. Franciszek prosił Boga, aby „rozgrzał nasze serca tak, by pomóc bezdomnym”.
Migranci cierpią z powodu hipotermii
Podczas gdy większość z kilku tysięcy migrantów w Serbii przebywa w ośrodkach, starając się o azyl tego bałkańskiego kraju, setki szuka sposób, aby dostać się do Europy Zachodniej. W sąsiedniej Bułgarii – jak poinformowała policja – dwaj mężczyźni z Iraku i kobieta z Somalii konęli z zimna w górach w pobliżu Turcji, podążając w stronę Europy. Wielu mieszkających w magazynach w Belgradzie było poważnie przeziębionych z powodu przebywania kilku dni na mrozie – poinformowali pracownicy pomocy humanitarnych. „Najbliższe dni będą krytyczne, ich stan zdrowia ulegnie pogorszeniu” – podkreśla Stephane Moissaing Szef misji MSF w Serbii.
Niemiecka policja federalna w niedzielę udzieliła pomocy 19 imigrantom – w tym pięciorgu dzieci – na przystanku na autostradzie w Bawarii, którzy cierpieli z powodu hipotermii po tym jak ich kierowca zniknął i zostawił z tyłu nieogrzewanej ciężarówki godzinami na 20-stopniowym mrozie.
Ludzie odcięci od świata
W kilku gminach wdrożono nadzwyczajne środki, zwłaszcza w południowej i południowo-zachodniej Serbii. Dziesiątki wiosek w odległym serbskim regionie Pestar zostało odciętych od świata przez ciężki śnieg, co skłoniło ewakuację około 100 osób przez załogi ratownicze. Władze poinformowały, że mróz zamroził ok. 70 km rur wodnych. Liczne wioski w północnej Bułgarii również zostało pozbawionych energii elektrycznej i wody. Zaniki napięcia odnotowano również w całym regionie.
Nazywane przez meteorologów „polarne temperatury” utrzymujące się między -26 a -15 stopni utworzyły lód na Adriatyku i Dunaju, a niezliczona ilość mniejszych rzek, jezior i stawów zamarzło.
Paraliż komunikacyjny
Czarnogórski port Bar w południowym Adriatyku został zamknięty w sobotę, a ruch morski zawieszono na kilka dni w Chorwacji. Policja w Bułgarii donosi o pociągu pasażerskim, który wykoleił się w niedzielę po uderzeniu w ogromną kilkumetrową zaspę w środkowej części kraju. Śnieg wciąż pada na Stambuł, trzeci dzień z rzędu, a tureckie linie lotnicze uziemiły setki lotów do i z dwóch lotnisk w mieście.
Kilkanaście głównych dróg w Rumunii pozostawało zamkniętych z powodu dużych opadów śniegu, a niektóre usługi promowe między Rumunią a Bułgarią na Dunaju zostały odwołane. Władze poinformowały, że szkoły będą zamknięte w poniedziałek i wtorek w wielu regionach, w tym w stolicy, Bukareszcie.
Czterech obywateli Portugalii zginęło, gdy autobus wpadł w poślizg na oblodzonej drodze we wschodniej Francji w niedzielę o poranku. Czarny lód w północnych i zachodnich landach Niemiec spowodował liczne wypadki, wiele osób odniosło obrażenia. Strażacy w Hamburgu oświadczyli w niedzielę, że byli wezwani do wypadków związanych z pogodą 415 razy w czasie weekendu.
Niedaleko Hannoveru, jedna osoba zginęła w wypadku samochodowym, gdy samochód wpadł w poślizg i uderzył w drzewo na oblodzonej drodze – donosi niemiecka agencja prasowa dpa. Władze miasta zamknęły system transportu publicznego , a w całym kraju ludzie zostali poproszeni o przeczekanie trudnych warunków pogodowych w domu.
Mimo panującego 27-stopniowego mrozu setki Moskali wsiadło na rower. Około 500 cyklistów, wielu w kożuchach i kapeluszach futerkowych postanowiło przejechać blisko 8-kilometrowy odcinek wokół stołecznej rzeki.

09.01.2017 10:33