Na Górnym Śląsku zanieczyszczenie powietrza osiągnęło w poniedziałek poziom rekordowy. W związku z powagą sytuacji władze Rybnika odwołały we wtorek i środę zajęcia w szkołach, w prezydenci miast w woj. śląskim apelują: nie wychodźcie z domu!

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, zawiesił zajęcia w szkołach i przedszkolach na wtorek i środę – 10-11 stycznia. Jak informuje magistrat, w poniedziałek stężenie PM10 1000-krotnie przekraczało normę ustanowioną przez Światową Organizację Zdrowia. Jeszcze gorzej było w nocy – na stacji pomiarowej w dzielnicy Orzepowice norma zanieczyszczeń została przekroczona o 3126 proc. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) to rekord w 35-letniej historii obserwacji.

Bardzo zła sytuacja panuje nie tylko w Rybniku. W takich miastach jak: Gliwice, Oświęcim, Katowice, Częstochowie, Sosnowcu, Żywcu i Cieszynie poziom pyłu zawieszonego PM10 przekracza normę co najmniej pięciokrotnie. Dlatego większość tych miast, aby poradzić sobie z problem, wprowadziła darmową komunikację miejską, a władze lokalne apelują, by osoby starsze, schorowane i małe dzieci unikały przebywania na powietrzu. Wszyscy za to powinni ograniczyć do minimum lub całkowicie zaprzestać aktywności fizycznej i jeśli to możliwe, nosić maski lub zwilżone chusteczki higieniczne.

Z danych dostarczanych przez stacje monitoringu jakości powietrza w woj. śląskim wynika, że w poniedziałek w szczytowym momencie ilość pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 w Częstochowie przekraczała 850 mikrogramów na metr sześcienny, a w Rybniku 1500 mikrogramów na m sześc., przy średniej dobowej normie wynoszącej 50 mikrogramów na m sześc. Przekroczenie poziomu 200 mikrogramów oznacza konieczność ostrzegania mieszkańców, a 300 mikrogramów to już stan alarmowy.

Wielokrotnie przekroczenia norm odnotowano w niedzielę i poniedziałek również na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. We Wrocławiu, Warszawie i Krakowie poziom zanieczyszczenia był dziś wyższy niż Pekinie – jedno z najsilniej zanieczyszczonych miast na świecie.

09.01.2017 21:16