W związku z bardzo wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza dziś w kilku miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Kielcach i Krakowie będziemy mogli skorzystać z miejskiej komunikacji za darmo, zostawiając samochody na parkingach i garażach.
Darmowa komunikacja
W poniedziałek poziom zanieczyszczeń prawie w całym kraju będzie kilkakrotnie wyższy od dopuszczalnej normy ustanowionej przez Światową Organizację Zdrowia. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska ostrzegają, że na Górnym Śląsku, w rejonie Krakowa, na Ziemi Łódzkiej, a także w Warszawie poziom pyłu zawieszonego PM10 ma być 10-cio, a nawet 12-krotnie wyższy niż zwykle.
„Wszystkich mieszkańców Warszawy zachęcamy, żeby nie korzystali ze swoich samochodów i przesiadali się do transportu publicznego” – powiedział ze stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk. Darmowa komunikacja miejska obowiązuje także w Kielcach i Krakowie, gdzie w niedzielę poziom zanieczyszczeń był kilkaset procent wyższy niż powinien.
Apel władz i lekarzy
W związku z bardzo wysokim poziomem zanieczyszczeń, lekarze apelują, by ci, którzy nie muszą, nie wychodzili dziś z domu. Tyczy się to zwłaszcza osób starszych, małych dzieci, kobiet w ciąży, alergików i cierpiących na choroby układu krążenia. „Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej” – informuje inspektorat.
W szkołach zawieszono zajęcia na zewnątrz
W dniu dzisiejszym we wszystkich miastach w Polsce, gdzie stan powietrza określona jest jako „zły” lub „bardzo zły”, zajęcia wychowania fizycznego na zewnątrz nie będą prowadzone. Gdy pył zwieszony w powietrzu osiąga 200 i 300 mikrogramów na metr sześc. lub tę wartość przekracza, unikajmy wszelkiej aktywności. „Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum” – alarmuje WIOŚ.
Sprzyja pogoda
</strong
Smogowi sprzyjają warunki meteorologiczne, utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, w sytuacji wzmożonej emisji pyłów z sektora bytowo-komunalnego. W niedzielę w wielu regionach był silny mróz, przy niemal bezwietrznej pogodzie i taki stan utrzyma się w poniedziałek.
Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzoapiren. Jego średnie stężenie w ciągu doby nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.

09.01.2017 02:39