Wczoraj na portalach meteorologicznych, tefałenach, telewizjach pis, polsatach, smrodach wszędzie widzieliśmy oprócz Podkarpacia pogodne niebo, ale my ostrzegaliśmy, że tak cudownie niestety nie będzie. Owszem, na wschodzie i miejscami w centrum słońce się dziś pojawi, ale od Małopolski po Podkarpacie i Roztocze, na Pomorzu oraz na zachodzie będzie go jak na lekarstwo. Dodatkowo wciąż będzie bardzo mroźno.
Sytuacja baryczna
Rozkład ciśnienia nad Europą nie ulega większej zmianie. Od Rosji, przez Europę Środkową i Zachodnią po Atlantyk rozciąga się wał wysokiego ciśnienia; przechodzi dokładnie nad Polską, stąd bezwietrzna aura i towarzyszący nam trujący smog. Jedynie nad krańce południowo-wschodnie dotarło nieco wilgoci znad Morza Czarnego, stąd spodziewane dzisiaj opady śniegu. Warto jednak zwrócić uwagę na głębokie niże znajdujące się u wybrzeży Grenlandii oraz między Islandią a Szkocją. Ten ostatni przyniesie załamanie pogody w środę wieczorem, ale dzięki niemu z zachodu jednocześnie napłynie dużo cieplejsze powietrze, a mroźna arktyczna masa kontynentalna stara zalegająca na wschodzie i południu Polski odsunie się daleko na wschód.
Nie wszędzie słonecznie
W dniu dzisiejszym stosunkowo dobrej pogody spodziewamy się na pewno na Podlasiu, Mazowszu, w centrum, Opolszczyźnie i miejscami na Lubelszczyźnie, choć i tu zupełnie bezchmurnego nieba nie będzie. Na pozostałym obszarze dominować będzie niestety pochmurne niebo, a na słońce nie ma prawie żadnych szans. Tak będzie od Małopolski po Podkarpacie i Roztocze, na Pomorzu, Kujawach, zachodzie Warmii, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Lokalnie, zwłaszcza na południowym wschodzie, poprószy śnieg, ale niewielki – do 2-3 cm/12 godz.
Mroźno
Przed nami kolejny mroźny dzień, choć temperatury powinny być nieco wyższe niż ostatnio. Krańce wschodnie, Małopolska i Górny Śląsk będą ponownie najchłodniejszymi regionami w naszym kraju – maksymalnie spodziewamy się -10/-8 stopni. Na pozostałym obszarze przeważnie od -7 do -4 stopni, jedynie na krańcach zachodnich i na Dolnym Śląsku oraz nad morzem mróz lekki – od -3 do -1 stopnia, a na Helu nawet odwilż – 1 stopień powyżej zera. Wiatr słaby, tylko na wybrzeżu okresami umiarkowany, na północy i zachodzie z kierunków południowych, poza tym zmienny.
Warunki biometeorologiczne z racji zachmurzenia na zachodzie, Pomorzu i Podkarpaciu neutralne, na pozostałym obszarze korzystne. Wszędzie dominować będzie odczucie zimna, nawet w regionach z dużą ilością słońca.
Noc z mrozem, miejscami solidnym
W nocy zachmurzenie na zachodzie i południowym wschodzie będzie się stopniowo rozrywać, do rana pochmurno jeszcze miejscami na Pomorzu i w Wielkopolsce oraz lokalnie w woj. wschodnich. Na pozostałym obszarze od samego wieczora niebo bezchmurne, co będzie sprzyjać gwałtownym spadkom temperatury. Najzimniej będzie na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Śląska i Małopolski – -23/-20 stopni. Na pozostałym obszarze od -19/-15 stopni w dzielnicach środkowych i miejscami na południu oraz wschodzie, -7/-10 stopni od Zatoki Gdańskiej przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk, a najcieplej nad morzem i Pomorzu Zachodnim – od -4 do -1 stopnia. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

09.01.2017 06:18