Wschodnie obszary Stanów Zjednoczonych zaczęły odkopywać się w sobotę po ogromnej burzy, która przyniosła gigantyczne śnieżyce od Georgii po Massachusetts, pozbawiając prądu tysiące ludzi oraz spowodowała setki wypadków drogowych – informuje Reuters. Urzędnicy ostrzegają, że po fali śnieżyc w niedzielę zrobi się wyjątkowo zimno. Zamieć również spowodowała opóźnienia lotów i odwołania na obszarze całego kraju.

Śnieg zaczął mocno sypać w piątek w wielu regionach Georgii, Północnej i Południowej Karolinie oraz Wirginii i taki stan utrzymywał się w sobotę do południa – powiedział meteorolog Andrew Orrison z Weather Prediction Center. Najwięcej białego puchu spadło w południowo-wschodniej Wirginii w pobliżu Williamsburg oraz Północnej Karolinie – pokryw śnieżna wzrosła tam do 30 centymetrów – oznajmił Orrison. Obszary północnej Georgii otrzymały 15 cm śniegu.

Gubernator Georgii Nathan Deal powiedział w oświadczeniu, że tysiące ludzi zostało bez prądu, urzędnicy miejscy w okolicach Atlanty poprosili mieszkańców, by sprawdzili, jak czują się osoby starsze, którzy mogli zostać pozbawieni energii elektrycznej. W Atlancie otwarto co najmniej jedno schronisko, który zostało wypełnione po brzegi – podali urzędnicy na Twitterze.

Niektóre autostrady międzystanowe były nieprzejezdne w nocy, zgłaszano również liczne kolizje drogowe. Kierowca pojazdu sportowego stracił panowanie nad pojazdem na oblodzonej autostradzie nr 75 w Monroe County w stanie Georgia, uderzył w drzewo i zginął na miejscu – podał w oświadczeniu Urząd Szeryfa. Gubernator Północnej Karoliny Roy Cooper na mediach społecznościowych napisał, że w całym stanie odnotowano ponad 700 wypadków – ale nie ma ofiar – a około 20.000 odbiorców doznało przerw w dostawie prądu. Zamieć zmusiła Coopera, demokratę, do odroczenia jego inauguracji zaplanowanej na sobotę.

W Connecticut, około 20 samochodów osobowych i cysterna zderzyły się na zaśniożonej autostradzie nr 91 w Middletown. Jeden z pojazdów został zaklinowany pod tankowcem. Na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar, nie ma również doniesień o poważnych obrażeniach.

Ponad 30 cm białego puchu spadło w niektórych częściach Nowej Anglii – podkreśla powiedział. To kolejna burza śnieżna, jaka nawiedziła ten obszar w tym sezonie.

Burza śnieżna sparaliżowała funkcjonowanie lotnisk na obszarze niemal całego kraju. Strona FlightAware.com poinformowała, że w sobotę wieczorem 3657 lotów było opóźnionych, a 3458 odwołano z powodu złych warunków meteorologicznych w Stanach Zjednoczonych.

Narodowy Serwis Meteorologiczny ostrzega mieszkańców wschodniej części Stanów Zjednoczonych w związku z prognozowanymi niskimi temperaturami w niedzielę. W szczególności w wielu regionach Karoliny Północnej i Wirginii, gdzie przeszły śnieżyce, słupki rtęci mogą obniżyć się nawet do -15 stopni.

Tymczasem kolejne opady od burzy znad Pacyfiku osiągnął wybrzeże Kalifornii w niedzielę i spowodują zagrożenie powodziami i lawinami błotnymi, szczególnie w obszarach ogołoconymi przez pożary – podkreślają meteorolodzy z amerykańskiego serwisu pogodowego.

08.01.2017 16:32