Jeszcze przez najbliższe trzy noce będziemy mówić o poważnym mrozie, zwłaszcza na wschodzie i południu, ale w prognozach widać już duże zmiany. Z małym poślizgiem przyjdzie odwilż, a taka fala zimna, z jaką zmagamy się w tej chwili, nie grozi nam do końca stycznia.
Coraz cieplej
Już dzisiejszy dzień przyniósł wyższe temperatury niż wczoraj. Największy mróz panował w Nowym Sączu i Lesku, ale już nie minus 17 stopni, a -13 stopnie. W Krakowie i Rzeszowie odnotowano -10 stopni, od -8 do -6 stopni w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej i Górnym Śląsku, a najcieplej było na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku od -4 do -2 stopni.
Najzimniej w rejonach podgórskich
Najbliższe noce – z niedzieli na poniedziałek, z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę najniższe temperatury przyniosą w rejonach podgórskich, gdzie będzie ponad 20 stopni mrozu. Podobne wartości wskażą termometry we wtorek o poranku na Podlasiu. Na Górnym Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich oraz w centrum temperatura nie powinna obniżać się poniżej -12/-18 stopni, a na krańcach zachodnich oraz na wybrzeżu mróz będzie najłagodniejszy, do minus 4 i minus 2 stopni.
MSW ostrzega
W związku ze spodziewanymi w najbliższym czasie niskimi temperaturami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega przed niebezpiecznymi skutkami mrozu. Grupą szczególnie narażonych na oddziaływanie niskich temperatur są bezdomni i osoby starsze, bo to właśnie ich mróz zabija najczęściej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje, by informować służby i osobach, które znajdują się w sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu. „Pamiętajmy, że nasz telefon na numer 112 lub 997 może uratować komuś życie. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby bezdomne. Pamiętajmy, aby powiadamiać odpowiednie służby, jeżeli zauważymy, że osoby bezdomne przebywają w pustostanach, piwnicach czy na klatkach schodowych” – podało w komunikacie ministerstwo.
W związku z silnym mrozem policjanci i strażacy miejscy będą w sposób szczególny patrolować miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i zachęcać do skorzystania z pomocy ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek.
Zwróćmy również uwagę na osoby starsze i samotne. „Jeśli wiemy, że potrzebują one pomocy, zawsze o takiej sytuacji możemy zawiadomić ośrodek pomocy społecznej” – przypominają eksperci.

08.01.2017 18:27