Zanieczyszczenie powietrza nad Krakowem @Fot. TVP Info

Zwiększone ogrzewanie spowodowane przez panujące w Polsce niskie temperatury sprawiło, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest aktualnie większe niż w Pekinie – jednym z najbardziej narażonych na smog miast na świecie. Dodatkowo brak wiatru sprawia, że wszystkie zanieczyszczenia tkwią tuż przy powierzchni ziemi. Prognozy niestety nie są dobre i sytuacja może ulec pogorszeniu!

Problem ze smogiem dotyczy w niedzielę prawie wszystkich miast Polski. Najgorsza sytuacja panuje na południu oraz w centrum, m.in. w Warszawie i Krakowie, gdzie stężenie pyłu zawieszonego jest nawet 1500-krotnie wyższe niż normy Światowej Organizacji Zdrowia – alarmuje Alert Smogowy.
Według portalu WawaLove, w sześciostopniowej skali, która określa jakość powietrza, w stolicy odnotowano dziś najwyższy, niebezpieczny dla ludzi stopień zanieczyszczenia.

„Powietrze w Warszawie jest dziś gorsze niż w Pekinie” – napisał stołeczny ratusz na stronie internetowej. Z uwagi na bardzo wysokie zanieczyszczenie Inspekcja Ochrony Środowiska apeluje, by unikać dziś przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez osoby starsze, schorowane i małe dzieci. „Zanieczyszczenie jest tak duże, że jego wdychanie może powodować poważne zmiany w układzie oddechowym” – dodaje IOŚ.

Smog widoczny jest w wielu miejscowościach w naszym kraju w postaci charakterystycznej szaro-białej mgiełki. Dodatkowo w powietrzu unosi się zapach „spalenizny”. „I jak tu nie chorować? Powietrze jest dzisiaj tragiczne, drapie mnie w gardle i ciągle kaszlę” – skarżą się mieszkańcy Warszawy. Podobnie jest na Górnym Śląsku, gdzie poziom pyłu zawieszonego PM2,5 przekracza dopuszczalne normy 1000-krotnie. Tak jest m.in. w Bytomiu, Świętochłowicach, Gliwicach, Raciborzu i Katowicach.

W związku z bardzo wysokim zanieczyszczeniem powietrza m.in. w Warszawie ratusz ogłosił na poniedziałek bezwzględny zakaz jakiegokolwiek wysiłku fizycznego na lekcjach wf-u na zewnątrz. Władze stolicy i kilku miast na południu Polski, w tym Krakowa, zastanawiają się nad wprowadzeniem darmowej komunikacji miejskiej, by zmniejszyć w ten sposób stopień zanieczyszczenia.

Przyczyną gigantycznego smogu w Polsce jest oczywiście utrzymujący się wyż i bardzo niskie temperatury. Zanieczyszczenia, jakie wydobywają się kominów przez spalanie węgla, drewna i innych śmieci do ogrzania naszych domów zatrzymują się przy powierzchni ziemi z powodu inwersji temperatury, a także bezwietrznej pogody. Taka sytuacja, według synoptyków, ma utrzymać się do środy, a jutro koncentracja zanieczyszczeń może być jedną z największych w historii!

08.01.2017 14:00