Śnieżyce i ekstremalnie niskie temperatury dają się we znaki prawie w całej Europie. Kilkadziesiąt osób zmarło z powodu wychłodzenia i wypadków; w kilku krajach odnotowano rekordy zimna. Biały puch pokrył m.in. greckie plaże, a w Rosji odnotowano najzimniejsze prawosławne Boże Narodzenie od 120 lat.
Rosja
W Moskwie, gdzie w sobotę przypadło prawosławne Boże Narodzenie, od 120 lat w święta nie było aż takiego mrozu. W nocy słupek rtęci w stolicy Rosji opadł do minus 30 stopni.
W Petersburgu, gdzie było nieco cieplej – minus 24 stopnie, znaleziono w nocy zwłoki człowieka zmarłego z wychłodzenia.
Turcja
W Stambule, gdzie w nocy z piątku na sobotę spadło 40 cm śniegu, widoczność nie przekracza 100 m. W Cieśninie Bosfor wstrzymano promy kursujące między europejską a azjatycką częścią miasta. Na jednej z głównych arterii miasta niemal ustał ruch z uwagi na oblodzenie, a kierowcy wracali do domów w nocy na piechotę.
Bułgaria i Rumunia
W sąsiedniej Bułgarii w górach Strandża niedaleko granicy tureckiej znaleziono w lesie dwóch zamarzniętych nielegalnych imigrantów z Iraku, a wcześniej, w środę w Grecji, 20-letniego Afgańczyka. Ok. 75 tys. ludzi zostało bez prądu, z powodu śnieżycy zamknięto niektóre drogi. W Rumunii z powodu śnieżycy zamknięto elektrownię jądrową, która zaopatruje w energię elektryczną kilka bułgarskich miejscowości.
W tym również kraju 90 osób zostało uratowanych z samochodów, które utknęły w zaspach, a załogi mimo mroźnej nocy pracowały, by uratować pasażerów 30 samochodów, którzy nie mogli wydostać się z głównej autostrady.
Grecja
W Grecji w grudniu władze przeniosły wszystkich migrantów i uchodźców do domów z prefabrykatów i do ogrzewanych namiotów. W sobotę w Atenach temperatura z rana wynosiła ok. zera stopni, w Salonikach – minus 7, a jeszcze dalej na północy – minus 15 stopni Celsjusza. Na północy Grecji jazda po zaśnieżonych drogach wymagała korzystania z łańcuchów.
Śnieg i lekki mróz pojawiły się też na części greckich wysp, cienka warstwa śniegu pokryła plaże.
Serbia, Bośnia, Albania i Chorwacja
Mrozy zapanowały na całych Bałkanach, gdzie miejscami temperatura spadła do minus 27 stopni, głównie w górzystej Bośni i na południu Serbii. W Serbii zła pogoda spowodowała kolizje z udziałem 27 samochodów na autostradzie łączącej stolicę Belgrad z miastem Nisz. Według rt.com, 22 osób zostało rannych, w tym sześcioro dzieci. Cała południowo-zachodnia cześć kraju, zamieszkiwana przez 10 tys. została odcięta od świata z resztą Serbii przez śnieżycę.
W Albanii ewakuowano wszystkich mieszkańców wsi w północnej części kraju, gdzie spadło 120 cm białego puchu. Mokry śnieg pozrywał linie energetyczne, pozbawiając mieszkańców prądu elektrycznego.
Mróz ściął również wybrzeże Adriatyku, przede wszystkim rejon chorwackiego Splitu, gdzie rano zanotowano minus 7 stopni – temperaturę najniższą od 50 lat. Silny wiatr, który osiągał w porywach 160 km/h, uziemił promy, w piątek i sobotę nie było żadnej komunikacji z wyspami, zamknięto również mosty wzdłuż wybrzeża.
Ukraina
Na Ukrainie, ponad 70 miast i miejscowości w całym kraju doświadczyło przerw w dostawie prądu – podała krajowa agencja informacyjna. Ukraina zwiększyła zużycie gazu ziemnego w odpowiedzi na niskie temperatury, a prognozy szacują, że w styczniu kraj może zużyć dwa razy więcej paliwa z podziemnych zbiorników magazynowych niż planowano.
Urzędnicy poinformowały, że cztery osoby zmarły w rezultacie mrozów w obwodzie lwowskim w pobliżu granicy z Polską.
Włochy
We Włoszech śnieg okrył Apulię, gdzie z rana zamknięto lotniska w Bari i Brindisi. Lotniska zamknięto także na Sycylii i Wyspach Liparyjskich oraz odwołano połączenia promowe.
W nocy z piątku na sobotę we Florencji zmarł 48-letni bezdomny Polak, a drugi, 66 letni, w opuszczonym budynku w południowej dzielnicy Mediolanu.
W Rzymie, gdzie zamarzły fontanny na placu Św. Piotra, na ulicach koczuje około 3 tysięcy ludzi. Otwarto dla nich w nocy kilka stacji metra. Przygotowano także miejsca noclegowe.
Wyjątkowo ostra zima panuje przede wszystkim w centrum i na południu Włoch, m.in. w regionach Marche i Abruzji, które ucierpiały w niedawnych trzęsieniach ziemi.
Władze miasta Campobasso w regionie Molise, gdzie leży ponad metr śniegu, zaapelowały do mieszkańców, by nie wychodzili z domów.
Mróz utrzymuje się też na wyspie Capri w Zatoce Neapolitańskiej, co uważa się za wyjątkowo rzadkie zjawisko meteorologiczne.
Szwajcaria
W Szwajcarii temperatura w Davos spadła do minus 19 stopni, a w stołecznym Bernie do minus 15,5. Najzimniej było w piątek z rana w La Brevine na wysokości 1000 metrów, gdzie rtęć spadła w termometrach do minus 29,9 stopnia. La Brevine jest szwajcarskim biegunem zimna: 12 stycznia 1987 roku w miejscowości tej zanotowano minus 41,8 stopni.
W szwajcarskich i austriackich Alpach nadal ostrzegano w sobotę przed dużym zagrożeniem lawinowym. W szwajcarskim kantonie Wallis pod lawiną zginął w piątek 28-letni Francuz.
Francja i Belgia
We Francji w rejonie paryskim panowały temperatury od minus 3 do minus 11 stopni. Na północy i wschodzie kraju było jeszcze zimniej: temperatura spadła w sobotę do minus 13 stopni. Kierowcom zaleca się szczególną ostrożność, ponieważ wiele dróg jest oblodzonych. W wielu miastach zorganizowano w obiektach sportowych noclegownie dla bezdomnych. Na niedzielę meteorolodzy przewidują wzrost temperatury.
W Belgii zginął w sobotę kierowca ciężarówki, która wpadła w poślizg.
Wielka Brytania
Mrozy ominęły Wielką Brytanię, gdzie pod pochmurnym niebem panowały plusowe temperatury sięgające 10 stopni.
Niemcy
W niemieckiej Bawarii w dwóch miastach temperatura spadła w nocy do minus 26 (na południu landu) i do minus 25 stopni w Oberstdorfie (południowy zachód). W Berlinie wyniosła minus 15.
W kraju związkowym w południowej części Niemiec, Badenii-Wirtembergii, winiarze czekali na mrozy, żeby zebrać winogrona przeznaczone na słodkie wino lodowe i natychmiast przystąpić do jego produkcji. Temperatura wymagana do zbioru to przynajmniej minus siedem stopni Celsjusza; moszcz uzyskuje się ze zmrożonych winogron szczepu pinot noir. Jak z radością obwieścił cytowany przez dpa szef regionalnego związku winiarzy Kilian Schneider, winobranie uwieńczone zostało sukcesem.

08.01.2017 08:21