Nastała surowa mroźna zima. Zgodnie z prognozami, ostatnia noc na wschodzie, południu przyniosła spadki temperatur poniżej -20 stopni. Dziś w ciągu dnia słupki rtęci pokażą tam niewiele wyższe wartości mimo, że będzie sporo słońca. Po południu jednak na zachodzie i wybrzeżu rozpoczną się zmiany – niebo przykryją chmury i wystąpią opady śniegu.
Sytuacja baryczna
Mroźne zimne powietrze z dalekiej północy spływa nie tylko do Polski, lecz również nad południową część Starego Kontynentu. Dziś w Grecji ma sypać śnieg, a w Atenach nie będzie więcej niż 3 stopnie. Ten chłód związany jest z olbrzymim wałem wyżowym rozciągającym się od zachodniej Rosji przez kraje nadbałtyckie, Polskę aż po obszar zachodniej części kontynentu. Jednak nad Skandynawią i północnym Atlantykiem dominują niże z frontami, płytki niż z frontem ciepłym znad południowej Szwecji zacznie oddziaływać na pogodę w zachodniej części kraju, przynosząc nieco łagodniejsze powietrze, ale jednocześnie spore opady. W innych regionach wciąż dominacja pogodnego, mroźnego wyżu z arktycznym powietrzem pochodzenia kontynentalnego.
Śnieg na zachodzie i wybrzeżu, reszta kraju pogodna
W sobotę przed południem na przeważającym obszarze Polski, oprócz krańców południowo-wschodnich będzie słonecznie. Jednak na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku zacznie przybywać chmur wysokich i średnich, około południa na wybrzeżu pojawią się pierwsze opady śniegu. Po południu na wschodzie, w centrum w Małopolsce i Górnym Śląsku w dalszym ciągu bezchmurnie lub zachmurzenie małe, tylko miejscami w Bieszczadach i Tatrach może się bardziej chmurzyć i nieco poprószy. Na pozostałym obszarze wzrost zachmurzenia i na Żuławach, Pomorzu, zachodzie Kujaw, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku zacznie padać śnieg, na północnym zachodzie późnym popołudniem i wieczorem dość intensywnie.
Mroźno
W dalszym ciągu będzie nam towarzyszył bardzo duży mróz. Prognozujemy w najcieplejszej porze dnia od -15/-17 stopni na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i w województwach wschodnich, -14/-12 stopni w dzielnicach środkowych, a najcieplej na wybrzeżu i zachodzie – od minus 6 do minus 3 stopni. Wiatr w pasie od Podlasia przez centrum po Śląsk słaby, zmienny, na pozostałym obszarze umiarkowany, południowo-zachodni, tylko w Małopolsce, Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie północno-zachodni i północny.
Warunki biometeorologiczne na wschodzie i w Małopolsce będą korzystne, w centrum korzystne przechodzące w neutralne, a na zachodzie i północy w związku ze zbliżającym się frontem z obojętnych będą zamieniać się w niekorzystne. Wystąpią dolegliwości bólowe, możemy być senni, rozdrażnieni, pojawią się kłopoty z koncentracją. Wszędzie będzie dominować odczucie przeszywającego zimna.
Noc na zachodzie śnieżna, na wschodzie mroźna
Od Podlasia po Małopolskę i Górny Śląsk nadchodząca noc będzie bardzo pogodna, a przez to mroźna – na tym obszarze temperatura spadnie poniżej -20 stopni, lokalnie na Podkarpaciu i w rejonach podgórskich -25/-28 stopni! Z kolei na zachodzie i wybrzeżu, gdzie będzie padać, lokalnie mocniej, temperatury wyższe – od -4 do -8 stopni, jedynie na Pojezierzu Pomorskim nad ranem spodziewane są rozpogodzenia i być może lokalnie będzie o kilka stopni chłodniej. Wiatr na ogół słaby, z kierunków południowych.

07.01.2017 06:21