Za nami najzimniejszy poranek od pięciu lat. W Suwałkach temperatura przy gruncie spadła do -32 stopni, ale w regionach podgórskich miejscami mogło być jeszcze zimniej, lokalnie -30 stopni. To nie koniec wielkiej fali mrozów, która pochłonęła w ciągu ostatniej doby już 7 osób.
-32 przy gruncie
Ostatnia noc najchłodniejsza była w Suwałkach – tam temperatura o 08:00 rano spadła do -27,2 stopni. Jeszcze zimniej było przy gruncie – minus 32 stopni. Ponad 20-stopniowy mróz odnotowano na Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, południu i wschodzie Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, na Warmii, na Warmii, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Kotlinach Sudeckich. Według oficjalnych pomiarów w Katowicach temperatura spadła do -24 stopni, jednak na lotnisku w Pyrzowicach o 07:00 odnotowano -29 stopni!
Kilka centymetrów nad gruntem najniższe wartości prócz Suwałk odnotowano w Krakowie i Częstochowie – minus 30 stopni, w Białymstoku -29 stopni, a w Jeleniej Górze -28 stopni.
Cieplej było na zachodzie oraz nad morzem. We Wrocławiu -17 stopni, w Poznaniu i Gdańsku -14, a na wybrzeżu, m.in. na Helu, w Łebie i Świnoujściu -7 stopni.
Siedem osób zmarło z wychłodzenia
Tylko w ciągu ostatniej doby siedem osób zmarło z wychłodzenia. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dwoje mężczyzn zmarło w województwie lubelskim, a po jednym w: dolnośląskim, mazowieckim, podkarpackim, pomorskim i świętokrzyskim. Od 1 listopada 2016 roku Komenda Główna Policji odnotowała 53 zgony w wyniku wychłodzenia.
6 stycznia br. na terenie kraju odnotowano 1 przypadek zgonu w wyniku zatrucia tlenkiem węgla – w województwie łódzkim (mężczyzna 51 lat).
Od 1 września 2016 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 24 zgony w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.
Kolejna noc równie mroźna
W województwach wschodnich i południowych, tj. na Podlasiu, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku, a także częściowo w centrum i na Warmii także kolejna noc przyniesie bardzo duży mróz. Spodziewamy się spadków temperatur poniżej -20, -25 stopni, ale lokalnie w rejonach podgórskich może być nawet -30 stopni. Na zachodzie i wybrzeżu z racji opadów powinno być cieplej, do -4/-6 stopni.

07.01.2017 08:23