Burza śnieżna zmusiła zamknięcie głównych cieśnin morskich w Turcji oraz doprowadziła do odwołania lotów w sobotę. Wielu kierowców i pasażerów utknęło na zasypanych śniegiem drogach w rejonie Stambułu zamieszkiwanego przez 15 milionów ludzi – donosi Reuters.

Tureckie linie lotnicze Turhish Airlains odwołały setki lotów do i z lotniska Ataturk, a państwowa agencja informacyjna Anadolu Agency poinformowała o dziesiątkach samolotów, które zostały przekierowane do innych portów lotniczych z powodu obfitych opadów śniegu. Burza śnieżna rozpoczęła się w piątek wieczorem i ma zakończyć dopiero w niedzielę.

Około 6 tys. pasażerów przekierowano do hoteli w piątek z powodu odwołanych lotów, a 20 tys. gorących posiłków rozdano wszystkim, którzy utknęli w portach lotniczych – podaje Anadolu Agency. Pegasus Airlines anulowało około 200 lotów do i z lotniska Sabiha Gokcen, po azjatyckiej stronie miasta.

Cieśnina Bosfor, która biegnie przez Stambuł, a także dalej na południe po cieśninę Dardanele zostały zamknięte dla żeglugi tranzytowej z powodu słabej widzialności w sobotę rano – poinformował organ ochrony wybrzeża Turcji. Cieśniny te są jednym z najważniejszych światowych newralgicznych punktów dla morskiego tranzytu ropy naftowej, głównie z Rosji i Morza Kaspijskiego. Drogami wodnymi łączącymi Morze Czarne z Morzem Śródziemnym przewozi się dziennie tysiące ton ziarna z Rosji i Kazachstanu.

Pokrywa śnieżna osiągnęła głębokość aż 40 cm w niektórych odległych obszarach Stambułu, a tysiące pracowników samorządowych pracowało przez całą noc, by utrzymać drogi w należytym porządku. Wielu kierowców porzuciło swoje pojazdy i ruszyły na piechotę, a część pozostało w swoich pojazdach przez 10 godzin na zasypanych autostradach, czekając na poprawę warunków drogowych – poinformowała agencja informacyjna Dogan.

Podziemny system pociągów Stambułu obsługiwało przez całą noc pasażerów, którzy nie mogą dostać się do domu z powodu oblodzonych i zaśnieżonych dróg miejskich, gdzie wystąpiło kilkadziesiąt wypadków i kolizji.

07.01.2017 12:11