Prawdziwa zima zapanowała w górach. Na Kasprowym Wierchu dziś o poranku temperatura spadła do minus 25 stopni, a w Zakopanem do -18 stopni. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. TOPR-owcy odradzają wędrówki w Tatry z powodu zawiei i zamieci.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Jak powiedział dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o godzinie 08:00 rano na Kasprowym Wierchu leżało już 120 cm białego puchu. Warunki w górach są bardzo trudne – wieje silny wiatr, który powoduje zawieje i zamiecie śnieżne, a widzialność jest znacząco ograniczona.
„Zagrożenie lawinowe jest znaczne. Każdy, kto wychodzi powyżej górskich schronisk, musi sobie zdawać sprawę z zagrożenia. Idąc w takich warunkach na wysokogórskie wyprawy, trzeba mieć odpowiednią wiedzę oraz stosowny sprzęt, jak raki czekan czy zestaw lawinowy – detektor, sondę i łopatkę” – powiedział dyżurny TOPR, Piotr Konopka. Miejscami na szlakach silny wiatr utworzył kilkudziesięciocentymetrowe zaspy śnieżne.
Trudna pogoda w Bieszczadach
Zimowa aura zapanowała w Bieszczadach. Warunki atmosferyczne nie sprzyjają uprawianiu turystyki górskiej – przestrzega ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa. Na połoninach silny wiatr osiągający 70 km/h powoduje zamiecie śnieżne; widzialność została ograniczona poniżej stu metrów. Średnio leży tam 55 cm białego puchu, ale zaspy miejscami sięgają 2 metrów. Z kolei w bieszczadzkich dolinach średnia pokrywa śnieżna wynosi 60 cm. W Ustrzykach Górnych jest minus 17 stopni poniżej zera.
W Bieszczadach obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego.
Ma być -30 stopni
Meteorolodzy ostrzegają, że najniższe temperatury w górach dopiero nastąpią. Na Podhalu i w Bieszczadach najzimniej ma być w nocy z soboty na niedzielę, słupki rtęci mogą się tam obniżyć do -28/-30 stopni!

06.01.2017 12:26