Tak duży mróz, jaki mamy za oknami, nie jest typowy dla naszego klimatu, ale jeśli już wystąpi, to warto zrobić bardzo ciekawy eksperyment z gorącą wodą.

Doświadczenie zrobi każdy z nas i nie potrzeba wcale skomplikowanych związków chemicznych. Wystarczy jedynie zagotować wodę w czajniku, nalać do szklanki, bardzo ciepło się ubrać i wyjść na zewnątrz. Następnie gwałtownie rzuć gorącą wodę wypełniającą szklankę do góry. Co zobaczymy?

Jak powiedziała Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat woda nie spadnie na ziemię, a… wyparuje. Nad głowami zobaczymy charakterystyczną mgiełkę, która szybko rozprasza się pod wpływem silniejszego wiatru. Wrząca woda szybko zamarza, oddając do otoczenia ciepło. Krople wody zamieniają się w miliony kryształek lodu.

By eksperyment się udał, temperatura musi być ujemna, zwykle poniżej -15 stopni, a powietrze powinno być mało wilgotne. W najbliższych dniach mróz zwłaszcza na wschodzie, południu oraz w centrum będzie całkiem spory, więc mamy jeszcze sporo czasu, aby zrobić eksperyment.

Powyżej prezentujemy film z doświadczenia przeprowadzonego podczas mroźnej pogody w Stanach Zjednoczonych.

06.01.2017 14:35