Tak zimowych świąt Trzech Króli już dawno nie było. Dzisiejsza noc, zgodnie z prognozami, przyniosła siarczysty mróz we wschodnich regionach Polski, gdzie słupki rtęci obniżyły się poniżej -15 stopni. Z kolei na zachodzie i Pomorzu spadło całkiem sporo śniegu. Dziś temperatura będzie jeszcze niższa, ale opadów będzie jeszcze mniej niż wczoraj.
Sytuacja baryczna
Mroźne powietrze pochodzenia arktycznego zaciąga do naszego kraju olbrzymi wał wyżowy rozciągający się od północnej Rosji, przez Kraje Nadbałtyckie, Europę Środkową aż po zachodnią część kontynentu. Centrum tego potężnego wyżu znajduje się nad Niemcami i dzięki temu poprawia pogodę w Polsce. Jednak warto już teraz spojrzeć na głębokie niże, które czekają się nad Morzem Norweskim i Północnym Atlantykiem – jest szansa, że dzięki nim od niedzieli będzie się stopniowo ocieplać, choć wzrośnie zachmurzenie. Inny niż z powodu spływu zimnego powietrza nad Morze Śródziemne powstaje w pobliżu Grecji – to on przyniesie potężne śnieżyce na Bałkanach i zaciągnie masę arktyczną jeszcze dalej na południe, aż do północnej Afryki.
Coraz więcej słońca
Mamy bardzo dobre wiadomości dla wszystkich spragnionych słońca. Sporo pogodnego nieba na przeważającym obszarze Polski będzie już w pierwszej części dnia – nieco chmurzyć się może jedynie na krańcach południowych, zachodnich oraz na wybrzeżu. Tam też lokalnie może poprószyć śnieg, nieco większy w woj. pomorskim i zachodniopomorskim, zwłaszcza w regionach przybrzeżnych, gdzie trwa tzw. „efekt jezior” wywołany spływem zimnego powietrza nad ciepły zbiornik wodny. W ciągu dnia pogoda nie ulegnie większym zmianom – na Warmii, Podlasiu, północny i w centrum Mazowsza, Kujawach, wschodzie Wielkopolski, Opolszczyźnie oraz na Górnym Śląsku słonecznie. Na krańcach południowo-wschodnich i w Małopolsce, na zachodzie i wybrzeżu od czasu do czasu pojawi się nieco więcej chmur i może słabo poprószyć śnieg, mocniej tylko na Pomorzu.
Siarczysty mróz, biomet korzystny
Bardzo zimny dzień. Słupki rtęci pokażą maksymalnie od -16/-15 stopni na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, -12/-14 stopni na Warmii, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, Górnym Śląsku i w Małopolsce, -6/-4 stopnie na zachodzie do -2 stopni na Pomorzu Zachodnim i wybrzeżu. Wiatr na wybrzeżu słaby, poza tym jeszcze okresami umiarkowany, zwiększający odczucie zimna. Na ogół z północy.
Słoneczna wyżowa aura sprawi, że warunki biometeorologiczne w całym kraju będą korzystne, tylko na Pomorzu neutralne.
Noc pogodna, ale bardzo mroźna
W nocy tylko na wybrzeżu i krańcach południowo-wschodnich może być nieco więcej chmur i lokalnie popada śnieg. Na pozostałym obszarze bezchmurnie lub zachmurzenie małe, ale lokalnie utworzą się mgły. Temperatura minimalna od -23/-20 stopni na wschodzie, w centrum, Górnym Śląsku i w Małopolsce (lokalnie -25 stopni), -15/-13 stopni w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku do -8/-6 stopni na północnym zachodzie, jedynie na wybrzeżu może być trochę cieplej. Wiatr słaby, tylko na Podkarpaciu umiarkowany, północny, na zachodzie i północy w ciągu nocy skręcający na zachodni i południowy.

06.01.2017 06:35