Poziom wody w niektórych częściach Danii wzrósł w czwartek rano do 177 cm powyżej normy po tym, jak sztorm o imieniu Axel przetoczył się nad krajem. Woda osiągnęła poziom tak wysoki na południu Danii, że hydrolodzy z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego (DMI) stwierdzili, iż podobna sytuacja statystycznie zdarza się raz na sto lat. Podobnie było w północnych Niemczech – donosi The Local Denmark.
W Danii największa powódź od stu lat
„Mieliśmy stuletnią powódź w Sønderborg, Bagenkop, Aabenraa, Rødbyhavn, Hesnæs, Rødvig i Køge” – stwierdził rzecznik DMI Frank Nielsen. Najwyższe zarejestrowane poziomy odnotowano w południowej części wyspy Lolland i Jutlandii, gdzie woda przekroczyła normę o 177 centymetrów. W Kopenhadze poziom wzrósł o 87 centymetrów, , podczas gdy tuż na południe od miasta Dragør – 139 cm powyżej normy. DMI oświadczyło, że poziom wody zaczął powoli się obniżać w czwartek wieczorem.
Udało się uniknąć zniszczeń
Pomimo tzw. 100-letniej powodzi, rezultaty przejścia sztormu zostały wcześniej przewidziane, dlatego władze podjęły środki ostrożności i udało się uniknąć poważnych zniszczeń. „Wydaje się, że służby ratunkowe i policja mieli wystarczająco dużo czasu, aby dobrze się przygotować, by móc poradzić sobie z największymi problemami. Na pewno pogoda nikogo nie zaskoczyła” – powiedział Nielsen.
Odebrano około dziewięciu telefonów od mieszkańców zalewanych domów, gdy poziom wody zaczął rosnąć. „Musimy wysłać nasze wyrazy wdzięczności dla Beredskabsstyrelsen [Duńskiej Agencji Zarządzania Kryzysowego, red.], którzy wykonali świetną robotę przy przygotowaniach do burzy” – powiedział Jesper Jakobsen.
Niebezpiecznie w Niemczech
Wysokie pływy doprowadziły do powodzi wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego w Niemczech i spowodowały pewne zniszczenia nadmorskich promenad. Na szczęście podobnie jak w Danii udało się uniknąć poważnych zniszczeń, a woda zaczęła się cofać z powrotem do morza w czwartek rano.
Jednak Jurgen Holfert z niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Żeglugi i Hydrografii powiedział, że „to była najsilniejsza fala sztormowa od 2006 roku” – informuje krajowa agencja dpa.
Podtopienia odnotowano m.in. w Flensburgu na zachodnim krańcu niemieckiego Bałtyku na wyspie Uznam przy polskiej granicy. Na wyspie Uznam fale uszkodziły nadmorski deptak.

06.01.2017 08:19