Przed nami wyjątkowo zimne, zagrażające życiu i zdrowiu, noce. Szczególnie mróz daje się we znaki w najbliższym czasie na wschodzie, gdzie dwucyfrowy mróz utrzyma się praktycznie do końca tygodnia; nocami słupki rtęci mają się obniżać poniżej -20 stopni.

Jak twierdzi Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat zimne powietrze dopiero napływa nad Polskę z północy. Już dziś nigdzie temperatura nie przekracza 0 stopni, a na północnym wschodzie mimo godziny 12:30 mamy aż -12 stopni. To niestety zapowiada bardzo mroźną noc, która przed nami. W województwach: podlaskim, na wschodzie mazowieckiego, w lubelskim, podkarpackim niebo będzie prawie zupełnie wolne od chmur, co zaowocuje gwałtownym spadkiem temperatury. W tych regionach spodziewamy się na wysokości 2 metrów od -19 do -21 stopni, a przy gruncie od -25 do -23 stopni. Niewiele cieplej ma być na Warmii i Mazurach, Ziemi Łódzkiej, zachodzie Mazowsza, Górnym Śląsku i w Małopolsce – od -15 do -17 stopni.

Najmroźniejsze będą jednak noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Największy mróz wystąpi ponownie na wschodzie, gdzie bezchmurne niebo, słaby wiatr i dość spora pokrywa śnieżna pozwolą na silne wypromieniowanie „ciepła”. W rezultacie od Podlasia po Podkarpacie i obszary podgórskie woj. małopolskiego możemy lokalnie odnotowywać spadki temperatur do -23 stopni na standardowej wysokości 2 metrów, ale nie wykluczamy, że może być jeszcze zimniej.

Trochę wyższe temperatury prognozujemy dla dzielnic centralnych, tj. Ziemi Łódzkiej, zachodniego Mazowsza czy woj. warmińsko-mazurskiego – tam do końca tygodnia nocami będzie do -15/-17 stopni. Im dalej na zachód, tym duży mróz będzie mniej powszechny, do soboty będą to przeważnie spadki do -8/-10 stopni, a na wybrzeżu -6/-4 stopnie.

Wszystko wskazuje na to, że siarczyste mrozy nocami zaczną ustępować od przyszłego wtorku, kiedy z zachodu wleje się zdecydowanie cieplejsze powietrze polarnomorskie. Jak zwykle jednak ocieplenie będzie poprzedzone śnieżycami, ale o tym więcej w kolejnych prognozach.

05.01.2017 12:30