Każdego roku z powodu zimna umiera w Polsce kilkadziesiąt osób, a jeśli zima jest mroźna – liczby te sięgają tysięcy. W związku ze zbliżającą się falą mrozów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia, a szczególną uwagę zwraca na bezdomnych.
Zwracajmy uwagę na bezdomnych i osoby starsze
Grupą szczególnie narażonych na oddziaływanie niskich temperatur są bezdomni i osoby starsze, bo to właśnie ich mróz zabija najczęściej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje, by informować służby i osobach, które znajdująą się w sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu. „Pamiętajmy, że nasz telefon na numer 112 lub 997 może uratować komuś życie. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby bezdomne. Pamiętajmy, aby powiadamiać odpowiednie służby, jeżeli zauważymy, że osoby bezdomne przebywają w pustostanach, piwnicach czy na klatkach schodowych” – podało w komunikacie ministerstwo.
W związku z silnym mrozem policjanci i strażacy miejscy będą w sposób szczególny patrolować miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i zachęcać do skorzystania z pomocy ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek.
Zwróćmy również uwagę na osoby starsze i samotne. „Jeśli wiemy, że potrzebują one pomocy, zawsze o takiej sytuacji możemy zawiadomić ośrodek pomocy społecznej” – przypominają eksperci.
Niebezpieczny czad
W czasie niskich temperatur częściej dochodzi również do potrucia tlenkiem węgla, a nawet pożarów, jeśli nieodpowiednio nagrzewamy nasze mieszkania. MSW przestrzega, że korzystając z różnego rodzaju grzejników należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa.
Wychodząc z domu nie zostawiajmy ich włączonych. Jeśli dogrzewamy się w ten sposób, ustawiajmy urządzenia grzewcze w odległości przynajmniej 50 cm od mebli, firanek, zasłon – powiedział w rozmowie z portalem Przyroda, Pogoda, Klimat rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
Strażacy przypominają też, że nie wolno zapominać o sprawdzaniu instalacji oraz systemów wentylacyjnych mieszkań i domów. – Czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym. Nie widzimy go ani go nie wyczuwamy. Po prostu jesteśmy coraz słabsi, tracimy świadomość i umieramy. Można chronić się przed tym instalując specjalne czujki, które wykrywają CO – przypomniał Frątczak.
Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
Strażacy cały czas apelują też, by unikać wchodzenia na zamarznięte jeziora i stawy oraz nigdy nie wchodzić na zamarznięte rzeki.
Fala mrozów
Synoptycy ostrzegają, że arktyczny mróz rozpocznie się w czwartek, a najzimniejsze będą noce: z czwartku na piątek i z piątku na sobotę „Już w ciągu dnia w czwartek na północnym wschodzie spodziewamy się -10 stopni. W piątek nad ranem od Podlasia po Podkarpacie ma być -18/-21 stopni, ale najbardziej mroźna zapowiada się noc z piątku na sobotę; w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim, zwłaszcza tam, gdzie pojawią się rozpogodzenia, słupki rtęci obniżą się do nawet -20, -23 stopni” – podkreśla Rabczewska.

05.01.2017 10:34