Fala bardzo zimnego powietrza z dalekiej północy obejmuje coraz większe obszary Starego Kontynentu. Potężny wyż zachodnioeuroopejski zaciąga falę mrozów daleko na południe, aż po Grecję i Włochy, gdzie w najbliższych dniach nastąpi wyjątkowo duży spadek temperatury i nietypowe jak na tamtejszy klimat opady śniegu z deszczem i śniegu. Biało zrobi się po raz kolejny w tym roku w Atenach, a nawet na włoskiej Sycylii.

„Intensywny chłód, w połączeniu z jego długim trwaniem, z pewnością nie będzie służył wypoczynkowi na świeżym powietrzu” – oznajmił meteorolog AccuWeather, Tyler Roys. Synoptycy oczekują, że już w piątek wieczorem w rejonie Mińska na Białorusi temperatura spadnie do -22 stopni, a w ciągu dnia w sobotę wzrośnie do zaledwie -17 stopni. Będą to najzimniejszy okres od stycznia 2014 r.

Arktyczne masy powietrza obejmą również Ukrainę, Polskę, Rumunię i Bułgarię. Na Ukrainie liczne spadki temperatur poniżej -20 stopni stwarzają poważne zagrożenie dla zbóż ozimych, ponieważ dużym mrozom towarzyszy niewielka pokrywa śnieżna lub jej brak.

Chłód w sobotę popłynie aż nad greckie Saloniki; o ile w sobotę ma być jeszcze ok. -2 stopni, kilka godzin później temperatura spadnie do -10 stopni. W Atenach nocą z soboty na niedzielę chwyci czterostopniowy mróz i sypnie śniegiem. Będzie to największa fala zimna od stycznia 2006 r. – twierdzą meteorolodzy.

„Dodatkowo fali tęgich mrozów towarzyszyć będą intensywne opady śniegu w południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Potężna śnieżyca w Rumunii i Bułgarii rozpocznie się w czwartek, a zakończy w sobotę; w ciągu 48 godzin miejscami może spaść do 30 cm białego puchu” – podkreśla Rabczewska.

Chłód ma wedrzeć się również do Włoch. Choć w Rzymie śnieg jest mało prawdopodobne, pod koniec tygodnia temperatura gwałtownie spadnie. W ciągu dnia słupki rtęci we włoskiej stolicy nie przekroczą 5 stopni, choć norma dla stycznia to 12 stopni. Śnieg ma za to spaść na Sycylii.

Za to w przyszłym tygodniu Europę, w tym także Polskę, czeka zapowiada odwilż. To rezultat wzrostu aktywności cyrkulacji strefowej, która zepchnie chłodne arktyczne masy powietrza na wschód.

05.01.2017 18:36