Energetycy usuwają ostatnie awarie wywołane intensywnymi opadami śniegu i wichurami, które przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Według stanu na godzinę 19:00 prądu nie było 1,5 tys. odbiorców, głównie na Pomorzu i w woj. warmińsko-mazurskim.

„Awarie są sukcesywnie usuwane. Według stanu na godzinę 19:00 prądu nie ma 1,5 tys. odbiorców: w województwie warmińsko-mazurskim 600, a w pomorskim 450″ – podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swojej stronie Internetowej. Jeszcze dziś rano prądu pozbawionych zostało 18 tys. osób – ciężki śnieg pozrywał linie energetyczne lub połamał drzewa, który opadły na sieć. Energetycy podkreślają, że do wszystkich prąd popłynie około północy.

Sytuacja ulega poprawie także na Pomorzu. Choć stan alarmowy wciąż utrzymuje się na wielu wodowskazach w strefie przybrzeżnej woj. pomorskiego oraz od Świnoujścia po Gryfino, wiatr słabnie, a poziom wody w ujściowych odcinkach rzek i portach opada. Wszystko wskazuje na to, że w dniu jutrzejszym poziom wody spadnie poniżej stanów ostrzegawczych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne; w centrum i na północnym wschodzie na ogół czarne, lekko zaśnieżone na zachodzie, południu i Pomorzu. Lód i błoto pośniegowe może zalegać na drogach powiatowych i gminnych.

W ciągu ostatniej dobry straż pożarna w związku z pogodą interweniowała 536 razy. Najwięcej interwencji – 412 – miało związek z wiatrem, pozostałe 124 z opadami deszczu i śniegu – poinformował PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

05.01.2017 21:18