Fot. tvn24
Zgodnie z ostrzeżeniami, na Bałtyku rozpoczęła się silna wichura. Aktualnie porywy wiatru w obrębie wybrzeża osiągają 100 km/h. Woda znad morza zaczyna wdzierać się do rzek, hydrolodzy ostrzegają przed cofką i możliwymi wezbraniami w ujściowych odcinkach.
Możliwość powodzi w Ustce
Centrum niżu Alex przesunęło się nad Żuławy. Po jego zachodniej, lewej stronie wskutek zwiększonej różnicy ciśnień powstaje bardzo silny, północny wiatr, który szczególnie mocno daje się we znaki nad morzem.
Najgorsza sytuacja ma miejsce w Ustce – tam porywy przekraczają już 100 km/h. „Mamy cofkę w kanale portowym Woda wdarła się na bulwar i zalała część lokali. Głównie chodzi o piwnice i partery. Staramy się opanować sytuację, żeby uchronić nieruchomości – zaznacza Grzegorz Falkowski ze słupskiej straży pożarnej. By uniemożliwić fali wdarcie się do miasta, układane są worki z piaskiem, wyłączono znajdującą się na bulwarze linię energetyczną. „Apelujemy, aby nie pojawiać w pobliżu bulwaru. To bardzo niebezpieczne” – oświadczył Falkowski.
Stan wód wzrasta
Silny północny wiatr systematycznie zwiększa poziom wody w ujściowych odcinkach rzek. Na niektórych przekroczone zostały już stany alarmowe, w Kołobrzegu aż o 37 cm, we Władysławowie o 36 cm, na Helu o 22 cm, w Gdańsku o 29 cm, w Gdyni o 24 cm, w Świnoujściu o 47 cm.
„Poziom wody systematycznie rośnie” – powiedziała Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego dla obszaru wybrzeża. Hydrolodzy nie wykluczają, że w niektórych ujściowych odcinkach oraz w portach poziom wód może być nawet o 50-70 cm wyższy od normalnego.
Będzie mocno wiać do rana
Niestety, prognozy na najbliższe godziny nie wyglądają najlepiej. Na wybrzeżu wciąż spodziewane są silne porywy wiatru, które szczególnie intensywne będą wieczorem i w pierwszej połowie nocy. Na wybrzeżu wschodnim i środkowym oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej wiatr może osiągać 100-110 km/h, a fale będą mieć nawet sześć metrów wysokości. Dodatkowo wichurom towarzyszyć będą intensywne opady przelotnego śniegu i obniżająca się temperatura.

04.01.2017 16:33