Zgodnie z prognozami do Polski dotarł niż z frontami atmosferycznymi, którego centrum dziś ok. 13:00 znajdzie się nad Pomorzem Gdańskim. Przynosi on nam intensywne opady, silny wiatr, ale jeszcze w miarę wysokie temperatury. Jednak gdy przesunie się na wschód, z północy zacznie ściągać mroźne arktyczne powietrze i już w nocy wszędzie zapanuje mróz, który w najbliższych dniach stanie się niebezpieczny dla zdrowia i życia.
Sytuacja baryczna
Niż znad Zatoki Gdańskiej będzie wpływał na pogodę na obszarze całej Europy Środkowej. Jednak szczególną uwagę prosimy zwrócić na wyż rozciągający się od Islandii, przez Wyspy Brytyjskie, zachodnią Francję po Półwysep Iberyjski – ten współpracując z niżem, który odsunie się jutro na pogranicze białorusko-ukraińskie będzie zaciągał mroźne arktyczne powietrze, które zalega w tej chwili w krajach skandynawskich i nad Rosją. Na szczęście jeszcze dziś będziemy w zasięgu masy polarnomorskiej, choć silny wiatr skutecznie zwiększy odczucie zimna.
Będzie mokro
Prognozy na dzień dzisiejszy niestety nie wyglądają najlepiej. Co prawda gdzieniegdzie od czasu do czasu mogą pojawiać się przejaśnienia, a nawet i chwile ze słońcem, to chmury będą przeważać. W wielu regionach spodziewamy się opadów, przed południem śnieg mocniej ma sypać od Górnego Śląska po Podkarpacie i Lubelszczyzna, a głęboka konwekcja utworzy się na Pomorzu. W ciągu dnia wskutek pionowego zwiększenia gradientu termicznego chmury Cumulonimbus powstaną praktycznie wszędzie. Najczęściej będzie sypał śnieg lub krupa śnieżna, ale lokalnie nie wykluczamy deszczu ze śniegiem i deszczu. Gdzieniegdzie możliwe są nawet burze.
Silny wiatr, ale przeważnie na plusie
W środę najchłodniej będzie w Małopolsce, Górnym Śląsku, Podkarpaciu i Roztoczu – ok. 0-1 stopnia. Poza tym maksymalnie 2-3 stopni do 4 na zachodzie i wybrzeżu. Jednak wyższe wartości na termometrach nie będą odczuwalne przez silny i porywisty, zachodni wiatr osiągający w porywach 80 km/h, a nad morzem nawet 100 km/h. Najsłabiej będzie wiać na północnym zachodzie, do 50 km/h, z południowego-zachodu. Po południu i wieczorem na zachodzie i północy wiatr zacznie skręcać na północny.
Warunki biometeorologiczne z racji opadów i bardzo niskiego ciśnienia zapowiadają się niekorzystne. Będą dokuczać nam bóle głowy i stawów, możemy być również senni i rozdrażnieni.
Noc z coraz silniejszym mrozem i śniegiem
W nocy pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami i opady śniegu, na południu i wschodzie najintensywniejsze – przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej: 5 cm/12 godzin. Mocniej będzie sypać również na wybrzeżu z racji silnej konwekcji. Temperatura minimalna od -16 stopni na Suwalszczyźnie, -8/-12 stopni na Warmii, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i Lubelszczyźnie, -5/-6 stopni na południu, -4/-3 stopnie na zachodzie do -1 stopnia nad morzem. Wiatr początkowo dość silny, w porywach 60-70 km/h, na wybrzeżu wieczorem do 85 km/h, na zachodzie stopniowo słabnący, z kierunków północno-zachodnich i północnych.

04.01.2017 06:24