Szykuje się potężne załamanie pogody – nastąpi duży spadek ciśnienia, będzie mocno wiać i intensywnie padać. Na szczęście w dzień jeszcze nie wszędzie.
Sytuacja baryczna
Od wybrzeży Grenlandii, przez wschodni Atlantyk, Wyspy Brytyjskie aż po zachodnią Francję i Półwysep Iberyjski rozciąga się układ wyżowy. Z kolei Rosję i Skandynawię obejmują niże z frontami atmosferycznymi; jeden z nich, który dziś znajduje się nad Morzem Norweskim, jutro dotrze nad Zatokę Gdańską i to właśnie on będzie odpowiedzialny za dużą zmianę pogody. Związany z nim front ciepły już dziś popsuje pogodę w regionach zachodnich i częściowo południowych. Będziemy w chłodnych polarnomorskich masach powietrza, jedynie nad dzielnice północne i zachodnie za frontem napłynie nieco cieplejsze znad Atlantyku.
Coraz więcej chmur
Systematycznie pogoda będzie dziś ulegać pogorszeniu. Już przed południem chmur w naszym kraju nie będzie brakować, tylko w województwach wschodnich i miejscami na południu możemy liczyć na dłuższe chwile ze słońcem. Śnieg przelotny, o umiarkowanym i silnym charakterze popada na Warmii i Podlasiu; słabsze, choć ciągłe opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem pojawią się na zachodzie, a około południa również w centrum. Małopolska, Podkarpacie, Lubelszczyzna, Mazowsze, Kujawy to obszary, gdzie padać nie powinno.
Jednak w drugiej części dnia śnieg zacznie sypać również na południu oraz w centrum, na Pomorzu, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W regionach zachodnich padać będzie najmocniej. Z kolei najsłabiej lub w ogóle nie będzie padać na wschodzie.
Od -1 do 7 stopni
Najchłodniej będzie dziś od Podlasia po Podkarpacie, Małopolskę i Górny Śląsk – w tych regionach słupki rtęci będą się wahać od -2 do 0 stopni. Poza tym od 1-2 stopni na Warmii, Mazowszu, w centrum, Opolszczyźnie, Kujawach i Pomorzu Gdańskim, 3-4 stopnie w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku do 5-7 stopni na Pomorzu Zachodnim oraz na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, na zachodzie i wybrzeżu wzrastający do dość silnego i porywistego, wieczorem w porywach do 60 km/h, nad morzem do 80 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
W związku z nasuwającym się frontem i opadami warunki biometeorologiczne będą dziś niekorzystne. Szybko obniżające się ciśnienie sprawią, że możemy być dzisiaj senni, rozdrażnieni, pojawią się kłopoty z koncentracją, będziemy odczuwać dolegliwości bólowe. Silny wiatr sprawi, że odczucie zimna będzie spotęgowane.
Noc wietrzna, z obfitymi opadami
W nocy w głąb kraju przesuwał się będzie front, który na Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i Podkarpaciu przyniesie opady śniegu, od Dolnego Śląska, przez centrum po Mazury i Podlasie śnieg przechodzący w deszcz ze śniegiem, poza tym deszcz i deszcz ze śniegiem. W wielu regionach opady będą intensywne. Do tego wszystkiego wszędzie silny i porywisty wiatr osiągający 65-80 km/h, powodujący lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura minimalna od -1/0 stopni na południu i wschodzie, ok. 1-2 stopni w głębi kraju do 3-4 stopni na wybrzeżu i krańcach zachodnich.

03.01.2017 06:26