Przed nami tydzień zimy, po którym nadejdzie duże ocieplenie. Zanim jednak powrócimy do jesiennych klimatów, czekają nas śnieżyce, wichury, a potem ściśnie mróz, nocami nawet do -15; -20 stopni.
Atak zimy
Przed nami naprawdę zimny tydzień. Zanim jednak to się stanie, to przed nami bardzo niespokojne godziny. Nocą z wtorku na środę znad Morza Północnego nad Bałtyk zanurkuje niż, który przyniesie na środę wichury i w wielu regionach obfite opady: na południu i wschodzie głównie śniegu, na pozostałym obszarze deszcz i deszcz ze śniegiem przechodzący w śnieg. W wielu regionach sypać będzie nocą z środy na czwartek, a w czwartek na południu. Temperatury do środy będą oscylować w granicach -2/0 stopni na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu, 1-3 stopnie w głębi kraju do 5 stopni nad morzem.
Z kolei od czwartku do soboty czeka nas duża zmiana pogody. Niż znad Bałtyku przesunie się za nasze wschodnie granice, z kolei w naszym kierunku zacznie rozrastać się wyż rozciągający od północno-zachodniej Rosji, Skandynawię, Wyspy Brytyjskie po Francję. Z północy spłynie bardzo zimne powietrze pochodzenia arktycznego i czeka nas duży mróz; na wschodzie i w Małopolsce w piątek i sobotę w ciągu dnia ma być od -12 do -7 stopni, a nocami od -15 do -20 stopni. Nieco cieplej będzie na zachodzie i wybrzeżu, ale za to bardziej śnieżnie; w ciągu dnia od -6 do -3 stopni, w nocy ok. -10, -7 stopni.
Od weekendu zmiana pogody
Końcówka tygodnia zacznie przynosić zmiany. Już w sobotę pod wieczór nad dzielnice zachodnie wtargnie front z opadami śniegu, który w piątek przewędruje w głąb kraju. Mróz zostanie wypchnięty na wschód, dlatego w niedzielę jeszcze spory minus od Podlasia po Podkarpacie (-8/-6 stopni). Jednak na zachodzie po przejściu frontu ma być nawet 3-5 stopni.
Na początku przyszłego tygodnia zima zacznie przechodzić do historii. Już ok. 10. stycznia w zachodniej połowie Polski ma być nawet 7-8 stopni. Od 12-13 stycznia ciepło, nawet do 10 stopni, będzie już w całym kraju. Wyższym temperaturom towarzyszyć będą obfite opady głównie deszczu i silniejszy, porywisty wiatr.

02.01.2017 18:33