Dla brytyjskiego artysty Simon Beck, śnieg jest płótnem, na którym tworzy skomplikowane duże figury wzorów. Warto obejrzeć zdjęcia, bo są naprawdę piękne.

Beck, który pracuje głównie w komisji w ośrodku narciarskim Les Arcs a Alpach Francuskich, zakończył rysowanie 240 obrazów na śniegu w ciągu ostatnich 12 lat. Jego rysunki są oparte na fraktalnych wzorach, tj: płatki śniegu Kocha czy trójkąt Sierpińskiego.

Dla Becka, absolwenta Oksfordu, który wcześniej pracował jako inżynier i kartograf, stanie się „śnieżnym artystą” nie było w planach. Jednak dzień po jeździe na nartach spojrzał za okno apartamentu w Les Arcs i spontanicznie podjął decyzję o stworzeniu projektu „gwiazda”, spacerując po śniegu.

„Zaczęło się odrobiną żartu 12 lat temu, ale pięć lat później postanowiłem wziąć go na poważnie, co sprawiło, że stało się ono moją główną formą zimowej aktywności oprócz jazdy na nartach”‚ – dodał. Sztuka powstała także po to, by ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z potencjalnie katastrofalnych skutków zmian klimatu.
„Jest to pewien komunikat ze środowiska” – podkreśla Beck. „Śnieg jest piękny i go potrzebujemy. Potrzebujemy zimy i nie zniszczmy jej” – dodaje.

Idealnymi warunki dla tworzenia śnieżnych rysunków – jak powiedział Simon Beck – to przede wszystkim śnieg, który ma nieco ponad 20 cm głębokości, jest miękki, ale leży na utwardzonej powierzchni. Woli pracować na zamarzniętym jeziorze, gdzie lód został przykryty przez śnieg, który lepiej nadaje się do tworzenia rysunków ze względu na swoją powierzchnię.

By wprowadzić w życie swój projekt, Beck pracuje od środka z kompasem. Następnie określa odpowiednie odległości, licząc swoje kroki. Każda linia powstaje z indywidualnych kroków. „Robię tyle, ile mogę w ciągu jednego dnia” – powiedział. „W przeciętnych warunkach taka praca trwa około 10 godzin, zanim się zbyt zmęczony, by kontynuować” – dodaje.

Ponieważ projekty Becka zwykle nie mają długiego okresu życia, autor robi zdjęcia natychmiast po wykonaniu rysunków. Zwykle pozostają na miejscu aż do następnej fali śnieżyc, a okres ten waha się od ośmiu godzin, rzadko do ośmiu tygodni.

Beck, którego dzieła na Facebooku polubiło 280 tys. ludzi, sprzedaje wysokiej rozdzielczości kopie swoich zdjęć do magazynów i stron, zamierza poszerzyć swoje horyzonty.
Wśród miejsc, gdzie chciałby uprawiać swoją sztukę, są: Park Narodowy Yosemite w Kalifornii, górach Sierra Nevada i zbiornik Central Park w Nowym Jorku. Chciałby również eksperymentować w dzielnicach miast i stadionach piłkarskich.

02.01.2017 12:21