Silny smog w północnych Chinach w niedzielę spowodował odwołanie setek lotów oraz zamknięcie wielu autostrad, paraliżując obchody Nowego Roku dla milionów Chińczyków – donosi Xinhua. Znaczące obszary północnej części kraju odczuły rezultaty niebezpiecznego poziomu zanieczyszczeń w połowie grudnia; władze lokalne zamknęły produkcję w fabrykach i zmusiły kierowców do pozostawienia pojazdów w garażach, by w ten sposób zmniejszyć emisje.

Aktualna walka z zanieczyszczeniem powietrza rozpoczęła się w piątek i ma trwać do przyszłego czwartku, chociaż meteorolodzy przewidują, że smog nieco złagodnieje w poniedziałek, w drugim dniu nowego roku, który w Chinach jest wolny od pracy.

W Pekinie z powodu ograniczonej widzialności 24 loty odwołano na głównym lotnisku miasta, a wszystkie autobusy do sąsiednich miast zostały zawieszone – informują władze lotniska.

Średnie stężenia drobnych cząstek znanych jako PM2,5 przekraczały w Pekinie 500 mikrogramów na metr sześciennych – poziom 50 razy wyższy niż zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

W Tianjin, tuż obok metropolii Pekinu, smog nie był tak poważny, ale widzialność została ograniczona, a na lotnisku w Tianjin ponad 200 lotów zostało odwołanych. W najbliższym czasie warunki nie ulegną poprawie – podkreślają eksperci.

Niektóre linie autobusowe i autostrady w Tianjin również zostały zamknięte z powodu smogu.
W Shijiazhuang, stolicy prowincji Hebei, która otacza Pekin, odwołano 20 lotów, a osiem innych zostało skierowanych na inne lotniska.

W sumie władze wydały najwyższy czerwony alert dla 24 chińskich miast w związku z wysokim poziomem zanieczyszczenia, ograniczając tym samym przemieszczanie się samochodów po drogach oraz pozamykano kilka fabryk. Obowiązuje także 21 pomarańczowych ostrzeżeń, m.in. dla Pekinu i Tianjin.

Chiny rozpoczęły „wojnę z zanieczyszczeniami” w 2014 roku, w obawie, że uciążliwy smog może spowodować jeszcze większe problemy zdrowotne wśród mieszkańców. Alerty przed zanieczyszczeniami sa popularne dla północnych Chin, szczególnie w okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na energię rośnie.

01.01.2017 15:29