Ptaki migrujące przybywają do swoich lęgowisk wcześniej w związku z globalnym wzrostem temperatury – donosi BBC.

Ptaki osiągają swoje letnie tereny lęgowe średnio o około dzień wcześniej na każde ocieplenie o 1 stopień Celsjusza – wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Edynburgu. W badaniu analizowano setki gatunków na pięciu kontynentach. Naukowcy mają nadzieję, że badania pomogą w przewidywaniu, jak różne gatunki będą reagować na przyszłe zmiany w środowisku naturalnym.

Osiągnięcie ich letnich lęgowisk w niewłaściwym czasie – nawet o kilka dni – może sprawić, że ptaki przegapią maksymalną dostępność kluczowych zasobów, tj. żywność czy miejsca lęgowe. Z kolei późny przylot do lęgowisk może wpłynąć na termin narodzin potomstwa, tym samym zmniejszyć szanse ich przeżycia.

Ptaki dalekobieżne, które są mniej wrażliwe na wzrost temperatur, ucierpią w znacznej większości, bowiem inne gatunki zajmą ich dotychczasowe miejsca lęgowe.

„Wiele gatunków roślin i zwierząt muszą dostosować się do zmian dotychczasowego harmonogramu działań związanych z początkiem wiosny” – powiedział Takuji Usui ze szkoły nauk biologicznych Uniwersytetu w Edinburghu. „Teraz mamy szczegółowy wgląd w to, jak zmienia się czas migracji i jak ta zmiana jest różna dla poszczególnych gatunków (…) Te spostrzeżenia mogą nam pomóc przewidzieć, jak ptaki wędrowne nadążają za zmieniającymi się warunkami na ich lęgowiskach” – dodaje.

Naukowcy zbadali, jak różne gatunki, które odlatują w reakcji na bodźce, takie jak sezonowa zmiana temperatury i dostępność żywności, zmixveniły swoje zachowanie w czasie w związku ze wzrostem temperatury. Eksperci przeanalizowali dokumentację migracji gatunków ptaków sięgających prawie 300 lat.
Badanie odwoływało się do zapisów z amatorskich pasjonatów przyrody i naukowców, w tym notatek amerykańskiego przyrodnika Henry David Thoreau z XIX wieku.

Gatunki, które pokonują w trakcie migracji ogromne dystanse, tj. jaskółki i muchołówki, jak również te, które nie podróżują zbyt daleko (czajki i pliszki) także uwzględniono w badaniu. Badanie, opublikowane w Journal of Animal Ecology, był wspierany przez Natural Environment Research Council.

02.01.2017 02:26