Dziś pogoda w Polsce podzieli się na dwie połowy – na północy i północnym wschodzie pochmurno, mglisto z opadami mżawki, a od Śląska po Podkarpacie, na południu Wielkopolski oraz w centrum słonecznie i ciepło.
Sytuacja baryczna
Wraz z Nowym Rokiem rozkład ciśnienia na obszarze Starego Kontynentu zaczyna ulegać zmianom. Nad Atlantykiem zaczyna powstawać potężny układ wyżowy, tymczasem wyż znad Europy Południowej zanika. Głębokie niże z frontami rozciągają się od Rosji i Skandynawii po Wyspy Brytyjskie. Ciepły sektor związany z niżem rosyjskim oddziałuje na pogodę w regionach północnych, reszta kraju będzie w zasięgu wyżu znad Karpat. Pozostajemy w dość ciepłych polarnomorskich masach powietrza.
Nie wszędzie będzie słonecznie
Od samego rana do wieczora pogoda będzie dopisywać na Śląsku (Dolnym i Górnym), w Małopolsce, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, częściowo w centrum, na południu Mazowsza i Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej. W tej części Polski niebo będzie bezchmurne lub zachmurzenie małe.
Niestety, na pozostałym obszarze, a zwłaszcza na Pomorzu, Kujawach, Warmii, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza błękit nieba szczelnie zakryją chmury warstwowe (Stratus). Przyniosą one słabe opady deszczu lub mżawki, a do południa, a lokalnie na Mazowszu i Podlasiu przez cały dzień, mogą utrzymywać się gęste mgły ograniczające widzialność poniżej stu metrów.
Od -2 do 6 stopni
Niedziela najchłodniejsza będzie na Podkarpaciu – tutaj słupki rtęci nie wzrosną powyżej -2 i 0 stopni. Poza tym od 1-2 stopni na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz gdzieniegdzie w centrum do 3-5 stopni w głębi kraju i 6 stopni miejscami na wybrzeżu i Dolnym Śląsku. Wiatr oprócz Dolnego Śląska, będzie umiarkowany, a na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z południowego-zachodu.
Warunki biometeorologiczne jedynie na południu będą korzystne, im dalej na północ, tym biomet niekorzystny z racji zachmurzenia i obecności frontu. Pojawi się uczucie senności i rozdrażnienia, wystąpią kłopoty z koncentracją.
W całym kraju dominować będzie odczucie zimna, tylko na południowym zachodzie, gdzie powieje słabiej i będzie najwięcej słońca, w godzinach okołopołudniowych pojawi się chłód i komfort termiczny.
Noc z frontem
W ciągu nocy front będzie obejmował coraz rozleglejsze tereny naszego kraju. Pogodnie do samego rana będzie na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, Roztoczu i w Górach Świętokrzyskich. Początkowo sporo rozpogodzeń w centrum i na południowym zachodzie, ale po północy i tu niebo zakryją chmury. Poza tym pochmurno z opadami deszczu i mżawki, przechodzących na Podlasiu, północy Mazowsza, Warmii i Mazurach, Kujawach, Pojezierzu Pomorskim oraz na Ziemi Lubuskiej w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura minimalna od -8/-6 stopni na krańcach południowych, od -4 do -2 stopni na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, południu Wielkopolski oraz w centrum, a około 0-2 stopni na północy i Mazowszu. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

01.01.2017 06:35