Zaskakująca anomalia rozciąga się tysiące kilometrów wzdłuż równoleżnika między 55 a 70 szerokości geograficznej północnej.

Od Alaski i arktycznej części Kanady, Skandynawię, europejską część Rosji po wschodnią i środkową Syberię równoleżnikowo rozciąga się strefa rekordowo wysokiej temperatury. To bardzo nietypowa anomalia, zwłaszcza, że rozciąga się na dziesiątki tysięcy kilometrów, co zdarza się bardzo rzadko. Co ciekawe, dziś w Moskwie jest niewiele cieplej niż w Atenach – w stolicy Rosji odnotowano 4 stopnie, zaś w Grecji zaledwie 5 stopni. Zaskakująco wysokie temperatury panują również w Oslo, Sztokholmie, gdzie odchylenie w stosunku do normy sięga ponad 10 stopni.

Nienormalnie ciepło jest w arktycznej europejskiej części Rosji. W Archangielsku, który znajduje się prawie za kołem podbiegunowym północnym, dziś odnotowano 3 stopnie powyżej zera! Temperatura była zatem o 20 stopni wyższa niż wynosi przeciętna wieloletnia dla tego miesiąca. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że w ciągu trzech dni słupek rtęci obniży się o 40 stopni i w połowie przyszłego tygodnia w Archangielsku w dzień nie będzie więcej jak -30 stopni, a nocami -40 stopni. To z pewnością będzie wielki szok dla 342-tysięcznego miasta.
Bardzo podobne anomalie termiczne w ostatnim dniu roku odnotowano na środkowej Syberii. Skąd taka niecodzienna temperatura?

Jak tłumaczy Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat przyczyną wyjątkowo wysokich temperatur między równoleżnikami 55 a 70 stopni są potężne układy wyżowe, które rozciągają się wzdłuż umiarkowanych szerokości geograficznych. Te same wyże przynoszą rekordowo niskie temperatury do krajów leżących na równoleżniku 40 stopni, m.in. Turcji, Grecji, a także do zachodnich stanów USA: Oregonu, Waszyngtonu, Nevady i częściowo Kalifornii.

„Ruch powietrza na półkuli północnej jest taki, że w okresie zimowym na północ i zachód od centrum wyżu notujemy zwykle wysokie temperatury, a na wschód i północ – zdecydowanie niższe. Wyż zaciąga nad europejską Rosję przez Skandynawię aktualnie bardzo ciepłe powietrze znad Atlantyku, a nad Grecję i Turcję zimne masy, które kilka dni temu znajdowały się nad obecnie rekordowo ciepłą Skandynawią i Rosją” – oświadczyła Rabczewska.

31.12.2016 18:40