Dzisiaj pogoda podzieli się na dwie części – od Pomorza po Podlasie błękit nieba zasłonią niskie chmury i mgły, a na południu oraz w centrum sobota będzie słoneczna i ciepła. Co czeka nas w nocy?
Sytuacja baryczna
Rozkład ciśnienia na obszarze Starego Kontynentu na razie nie ulega większym zmianom. Od północno-zachodniej Rosji, przez Skandynawię po Morze Norweskie rozciąga się niż z systemem frontów atmosferycznych; jeden z nich – ciepły – zahacza o północne krańce Polski. Reszta Europy pozostaje pod wpływem rozległego wyżu, który oddziałuje również na pogodę w Polsce. Pozostajemy w tych samych polarnomorskich masach powietrza.
Słońce i chmury
Od samego rana w większości kraju powinno być jeszcze słonecznie, miejscami niebo zupełnie wolne od chmur. Sporo Stratusów pojawi się już przed południem na Pomorzu, Warmii, Podlasiu i północy Mazowsza; w ciągu dnia strefa całkowitego zachmurzenia zacznie obejmować również Kujawy, Ziemię Lubuską i północną Wielkopolskę. W północnej części Polski dodatkowo będzie bardzo mglisto – lokalnie mgły mogą ograniczać widzialność poniżej stu metrów, niewykluczone także opady mżawki, miejscami marznącej powodującej gołoledź.
Z kolei od Śląska po Podkarpacie, na Lubelszczyźnie, południu Mazowsza i Wielkopolski oraz na Ziemi Łódzkiej będzie słonecznie i bez opadów do samego wieczora.
Na ogół na plusie
Mimo że poranek przynosi liczne przymrozki, na południu całkiem spore, słońce w ciągu dnia zrobi swoje i w najcieplejszym momencie dnia zrobi swoje i na południowym zachodzie będzie 6-7 stopni. Poza tym od 3-5 stopni w Małopolsce oraz w dzielnicach środkowych, w rejonie Zatoki Gdańskiej i nad samym morzem, ale od Podlasia, przez północne Mazowsze, Kujawy, Pojezierze Pomorskie temperatura nie wzrośnie dziś powyżej 0. Wiatr na południu słaby, poza tym umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
W północnej części kraju warunki biometeorologiczne będą niekorzystne – pojawi się uczucie senności i rozdrażnienia. Na na południu oraz w centrum, gdzie niebo będzie błękitne i wolne od chmur, biomet pozostanie korzystny przez cały dzień. Na północy i wschodzie dominować będzie odczucie zimna, w głębi kraju chłodno, tylko na południu (najsłabszy wiatr i najwięcej słońca) około południa komfort termiczny.
Noc z mrozem na południu, mglista na północy
W nocy od Śląska po Podkarpacie w dalszym ciągu pogodnie, ale mroźno – od -9/-7 stopni w rejonach podgórskich do -6/-4 stopni na pozostałym obszarze. Bezchmurnie początkowo w centrum, ale i tu niebo w końcu się zachmurzy. Poza tym pochmurno i mglisto, lokalnie słabe opady śniegu lub mżawki, miejscami marznącej powodującej gołoledź. Na drogach bardzo ślisko. Pod chmurami jednocześnie cieplej – od 0 do 2 stopni, a nad morzem 3-4 stopnie; w centrum ok. -4 stopni. Wiatr na południu słaby, na północy i w centrum umiarkowany, południowo-zachodni.

31.12.2016 06:30