Większość z nas zapewne spędza Sylwestra w restauracjach lub na prywatkach w domu, spotykając się z przyjaciółmi. Zapewne w tą jedną noc poleją się hektolitry alkoholu: wódki, wina, szampana, whisky oraz drinki. Co zrobić, by uniknąć noworocznej katorgi – kaca giganta? Tylko u nas dziesięć sposobów, dzięki którym unikniesz bólu głowy.
Woda mineralna
Dietetycy radzą, by każdy kieliszek alkoholu „zapijać” wodą mineralną. Im komórki mózgu są bardziej nawodnione, tym kac mniejszy.
Kawa
Kolejnym, choć mało zdrowym sposobem, jest mocna, gorąca kawa. Z jednej strony kawa odwadnia, lecz zawarta w niej kofeina sprawia, że dostajemy potężnego „kopniaka” energetycznego. Do napoju warto też dodać mleka, który zawiera dwie bardzo ważne substancje utracone z powodu nadmiernego spożycia alkoholu.
Nie pij napojów energetyzujących
Choć tzw. „napoje izotoniczne”, czyli popularne Red-Bulle czy Tigery zawierają w sumie ogromne ilości kofeiny, należy pamiętać, że dodają nam energii tylko i wyłącznie po wysiłku fizycznym. Pamiętajmy, że picie alkoholu nie jest sportem, a co za tym idzie takie specyfiki z pewnością nie wpłyną na lepsze samopoczucie. Bardziej prawdopodobne, że jeszcze się nam pogorszy.
Przyjmuj witamy, ale nie wraz z alkoholem
Aby uzupełnić witaminy wydalane z organizmu przez wódkę, warto je uzupełniać w postaci picia soków owocowych lub warzywnych. W żadnym wypadku nie dodawajcie tabletek do piwa – to sprawi, że stan upojenia alkoholowego będzie jeszcze silniejszy.
Lekka dieta
Lekarze twierdzą, że po spożyciu alkoholu nasz żołądek jest mocno podrażniony, dlatego nie warto jeść nic tłustego, które mogłoby nam zaszkodzić. Warto skomponować nowe menu, w którym znajdą się owoce i warzywa. Na obiad polecamy ryż, sałatkę z kwaszonych ogórków i jakieś delikatne mięsa, np. drób w jakichś ziołach – radzą dietetycy.
Na kaca dobra wódka
Metoda „klin klinem” – niewielka dawka alkoholu – pozwala złagodzić kaca, ponieważ ogranicza szczególnie szkodliwy dla organizmu metabolizm metanolu (jego minimalne ilości można znaleźć w wielu napojach alkoholowych). Jednak na dłuższą metę takie „klinowanie” może wejść w nawyk i przyczynić się do uzależnienia.
Dobry koktajl bezowocowy
Jeżeli jutro wstaniemy z silnym bólem głowy warto poprosić swojego partnera o zrobienie… bezalkoholowego koktajlu owocowego. Do takiego napoju warto dodać banany, imbir, truskawki czy kiwi, które zawierają w sobie środki przeciwbólowe i przeciwwymiotne.
Sport
Jeśli złapie nas nieduży kac, warto najpierw nawodnić organizm, a następnie porządnie się wypocić, biegając, wykonując ćwiczenia siłowe czy po prostu wyjść na świeże powietrze na rower – radzą lekarze. Jeżeli ból jest nie do zniesienia, lepiej będzie, jeśli ze sportu zrezygnujesz i wybierzesz się na spacer.
Kawa po cygańsku
Lekarze sugerują, by przed piciem alkoholu warto spożyć tzw. kawę po cygańsku – do mocnej czarnej dodajemy po prostu cytrynę.
Kroplówka
Najlepszym sposobem na pokonanie kaca jest… kroplówka. Działa skutecznie i natychmiastowo. Jest jeden mankament – płyn ten znajdziemy jedynie w szpitalu, dlatego też w trakcie silnego zatrucia alkoholowego wybrać się na izbę przyjęć i poprosić o kroplówkę.

31.12.2016 14:14