Potężna zimowa burza, która uderzyła w Nową Anglię, przyniosła w piątek intensywne opady śniegu i silny wiatr w Nowej Anglii. W niektórych regionach spadło aż 60 cm białego puchu – donosi agencja Reuters. Zimowe ostrzeżenia przed burzami i śnieżycami obowiązują na terenach rozciągających się od północnej części Nowego Jorku przez większość Maine, gdzie kilkadziesiąt tysięcy odbiorców zostało bez prądu.
Nawet 60 cm
„To pierwszy tak silny zimowy nor’easter, jaki dotknął Nową Anglię w tym sezonie. Imponujące jest to, jak szybko przez noc uległ pogłębieniu z Cape Cod do Maine” – powiedział Todd Foisy, meteorolog z National Weather Service w Caribou. Znaczące obszary stanu Maine otrzymało dwucyfrowy przyrost pokrywy śnieżnej. W hrabstwie Oxford, na południu Maine, spadło 60 cm białego puchu – donosi Narodowy Serwis Pogodowy.
W New Hampshire opady były mniejsze, ale National Weather Service donosi, że w hrabstwie Caroll, na granicy z Maine, pokrywa śnieżna zwiększyła się o ponad 30 cm.
Ponad 100 tys. bez prądu
Ostrzeżenie przed burzami śnieżnymi aż do piątkowego popołudnia obowiązywało od części Zachodniej Wirginii do zachodniego Maryland. Central Maine Power poinformowało w oświadczeniu, że w piątkowy poranek nawet 91 tys. klientów zostało bez prądu. Śnieg pozrywał linie energetyczne i mimo, że w usuwaniu awarii uczestniczy setki załóg, nawet ściągniętych z Kanady, w niektórych regionach zasilanie zostanie przywrócone dopiero za kilka dni. Inna spółka energetyczna Emera Maine (EMA.TO) donosi o przerwach w dostawie prądu u 15 tys. klientów.
„Zima jest piękna”
Choć burza śnieżna sparaliżowała wiele miast, znaleźli się i tacy, którzy cieszą się z obfitych opadów. „WOW! Co za start sezonu” – pisze na swojej stronie na Facebooku, która opisała burzę jako „Whopper”. Mimo satysfakcjonującej pokrywy śnieżnej, towarzystwo ostrzega, że sytuacja na szlakach pozostaje trudna, a wiele ośrodków było nieprzygotowanych na atak zimy.
Przed uderzeniem burzy śnieżnej władze zaleciły mieszkańcom pozostanie w domach, pozamykano szkoły, a niektórzy prezesi zarządzili dzień wolny od pracy.

31.12.2016 08:16