Pan Pan, najstarsza samica pandy będąca w niewoli, zmarła w piątek w wieku 31 lat – informuje agencja Xinhua.

Średnia długość życia pand to około 20 lat, ale zwierzęta – zwłaszcza trzymane w niewoli, objęte opieką medyczną – mogą żyć jeszcze dłużej. Jednak Pan Pan ustanowiła wiele ważnych rekordów.

„Wiek Pan Pan był równoważny z około 100 ludzkimi latami, ale panda żyła z rakiem, a jej stan zdrowia pogorszył się w ciągu ostatnich trzech dni” – powiedział Tan Chengbin, opiekun z Dujiangyan w China Conservation and Research Center for Giant Panda. „Straciła przytomność” – dodaje.

To był bardzo ciężki rok dla najstarszych pand na świecie. Jia Jia, samica pandy, do października uważana za najstarszą w niewoli, zmarła w wieku 38 lat.

„Choć wszystkie Gigantyczne Pandy są wyjątkowe, Pan Pan będzie zawsze zajmować specjalne miejsce w moim sercu” – pisze Pandy Internatioal we wzruszającym hołdzie. „Zrobiłaś taką różnicę w świecie Precious Pan Pan i dotknęłaś mojego życia i mojego serca na zawsze. Słodkiego odpoczynku Pan Pan. Świat tęskni za tobą tak jak ja ” – dodaje.

Pomimo jej śmierci, Pan Pan będzie żyć, dosłownie. Przez 31 lat panda doczekała się 30 potomków i aż 130 wnucząt. Jednak reprodukcja w niewoli nie jest łatwym zadaniem. Różnorodne czynniki komplikują narodziny pand, które przeżywają rzadko – zauważa grupa ochrony przyrody.

Na szczęście wzrost populacji skłoniły Międzynarodową Unię Przyrody (IUCN), by uaktualnić status pand z zagrożonych na podatne na wyginięcie. Jednak naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do zniszczenia 35 proc. siedlisk Gigantycznej Pandy w nadchodzących latach, co oznacza, że zwierzęta mogą mimo wszystko wyginąć.

30.12.2016 10:33