Utrzymujący się nad Europą Zachodnią potężny wyż znów prowadzi do wielu problemów związanych z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Smog dusi m.in. mieszkańców Madrytu, a władze, by zminimalizować ryzyko pogłębienia kryzysu, wprowadziło na czwartek zakaz poruszania się po ulicach hiszpańskiej stolicy, których numery rejestracyjne pojazdów kończą się parzystą cyfrą – donosi Reuters.

Długotrwałe utrzymywanie się suchego wyżu i brak wiatru sprawia, że poziom tlenku azotu, trującego gazu, który może powodować problemy z oddychaniem, zwłaszcza u astmatyków, gwałtownie rośnie.

Władze miasta poinformowały, że na zmiany na ulice będą mogły wyjeżdżać samochody o parzystych i nieparzystych numerach rejestracyjnych. Zakaz będzie obowiązywał tak długo, aż poziom zanieczyszczenia powietrza znacznie się obniży.

„Każdego dnia miasto pompuje do atmosfery ogromne ilości zanieczyszczeń, ale silniejszy wiatr pomaga je rozgonić. Aktualnie układ wyżowy utrudnia tę wentylację” – powiedział główny inspektor ds. ochrony środowiska w Madrycie, Paz Valiente, powiedział.

W środę miasto uchwaliły tymczasowy zakaz parkowania w centrum przez właścicieli samochodów niebędących mieszkańcami oraz ograniczyły prędkość poruszania się na głównej obwodnicy z 90 do 70 km/h w celu zmniejszenia emisji spalin.

W Madrycie, regionie, który obejmuje stolicę i okoliczne dzielnice, porusza się dziennie ponad 4 mln aut, a dodatkowe milion stanowią samochody ciężarowe, dostawcze i motocykle.

29.12.2016 10:26