Dziś Wigilia, która według prognoz Waśki i Smrody miała być mroźna i słoneczna. Niestety, pogoda po raz kolejny posłuchała się Królowej i zamiast prawdziwej zimy będziemy musieli siadać do stołu w większości Polski przy jesiennych krajobrazach. Z powodu zachmurzenia będzie problem z dojrzeniem pierwszej gwiazdki.
Sytuacja baryczna
Za niezimową pogodę w naszej części Starego Kontynentu odpowiada specyficzny rozkład ciśnienia nad Europą. Pogodny i bardzo ciepły wyż umiejscowił się nad Półwyspem Iberyjskim, zapewniając w miarę spokojną aurę w zachodniej i środkowej części Basenu Morza Śródziemnego i Bałkanach. Z kolei od Północnego Atlantyku nad Skandynawię i zachodnią Rosję pędzą głębokie układy niżowe – front chłodny związany z niżem z centrum znad Morza Norweskiego będzie dziś wędrował z zachodu na wschód. Z południowego-zachodu napływa dość ciepłe powietrze pochodzenia polarnomorskiego.
Mało słońca, dużo opadów
W sobotę w pierwszej części dnia całkiem niezła pogoda panować będzie w Małopolsce, Podkarpaciu, Roztoczu i Opolszczyźnie. Na pozostałym obszarze dużo chmur i zwłaszcza od Pomorza po Dolny Śląsk będzie padał deszcz lub mżawka.
W ciągu dnia zachmurzenie wzrośnie już wszędzie i prawie nie ma szans nawet na krótkie chwile ze słońcem. Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu, na Warmii, Podlasiu, Mazowszu, w G. Świętokrzyskich, Śląsku i w Małopolsce również śniegu z deszczem i deszczu. Wieczorem śnieg będzie sypał na południowym zachodzie, kolei opady pochodzenia konwekcyjnego mają występować na wybrzeżu i Ziemi Lubuskiej.
Nawet 8 stopni
Najchłodniej będzie dziś na Podkarpaciu – ok. 0 stopni. Poza tym od 1 do 3 stopni na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i Górnym Śląsku, 4-6 stopni od Żuław przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk do 7-8 stopni nad morzem i krańcach zachodnich. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
Warunki biometeorologiczne niekorzystne, co oznacza, że będziemy senni i rozdrażnieni. Mimo że temperatura wzrośnie, wszędzie będzie zimno i wilgotno z powodu silniejszego wiatru.
Noc z opadami, prawie bez mrozu
W nocy w dalszym ciągu dominować będą chmury z opadami deszczu, a na południu i wschodzie deszczu ze śniegiem oraz mokry śnieg. Temperatura minimalna od 0-1 stopni od Małopolski po Podkarpacie i na Podlasiu, 2-3 stopnie w głębi kraju do 5-6 stopni na krańcach zachodnich oraz na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, a na wybrzeżu dość silny, zachodni.

24.12.2016 06:29