Największe opady śniegu w grudniu od 50 lat zmusiły w wigilijną sobotę do odwołania prawie sto lotów, a setki pociągów utknęło na zasypanych torach – donosi ENEX, powołując się na informacje służb transportowych i władz lokalnych.

New Chitose Airport, będący główną bramą dla najbardziej wysuniętej na północ głównej wyspy Japonii, stara się przywrócić usługi, gdy ponad 6 tys. ludzi od blisko doby musiało koczować we wnętrzu portu, gdy 280 lotów zostało odwołanych z powodu potężnej śnieżycy. Liczba pasażerów, która utknęła w nocy w terminalu na lotnisku, okazała się największa od momentu jego powstania w 1992 roku – podaje operator portu Hokkaido Airport Terminal Co.

W sobotę odwołano kolejne 95 lotów, głównie z powodu braku samolotów – podaje ministerstwo transportu.

„Chciałbym jakoś wrócić do domu” – powiedział 20-letni Yu Iwabuchi, uczeń szkoły zawodowej, który próbuje dostać się do prefektury Nagano. „Zacząłem się modlić, gdyż nie otrzymałem e-mail od linii lotniczych powiadamiających mnie o (więcej) odwołanych lotach” – dodaje.

Hokkaido Railway Co. zmuszone było zawiesić wszystkie usługi kolejowe ze stacji Sapporo w godzinach porannych, a wiele innych pociągów anulowano również w godzinach popołudniowych, gdyż odśnieżanie trwało dłużej niż przewidywano.

Według lokalnej stacji meteorologicznej na Sapporo w piątek wieczorem spadło 96 centymetrów i był to najsilniejszy grudniowy opad od co najmniej 1966 r.

24.12.2016 18:33