Od końca listopada pisaliśmy, że nie ma szans na białe, prawdziwie zimowe święta, podczas gdy konkurencja: Smroda i Tefałen Meteo zapowiadali mrozy i śnieżyce. Niestety, po raz kolejny z rzędu zamiast białych krajobrazów będziemy musieli stawić czoła opadom deszczu i deszczu ze śniegiem, dodatkowo ma silnie wiać, ale temperatura, zwłaszcza w drugi dzień świąt, będzie wyjątkowo wysoka i sięgać ma nawet 12 stopni.
Wigilia ze słabymi opadami, na termometrach
Wigilia przyniesie poranne przymrozki na wschodzie, południu oraz w centrum. Jednak w miarę upływu dnia, w związku z wędrującym z zachodu na wschód chłodnym frontem, będzie się robić coraz to cieplej. Prognozujemy, że ostatecznie słupki rtęci zatrzymają się na 3-4 stopni od Podlasia po Podkarpacie, Góry Świętokrzyskie, ok. 5 stopni w centrum do 7-8 stopni na zachodzie i wybrzeżu.
Od czasu do czasu możemy liczyć na przejaśnienia i chwile ze słońcem, zwłaszcza do południa w centrum i na południu, a w drugiej części dnia słońce wyjrzy na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze pochmurno z opadami głównie deszczu, na wschodzie i południowym wschodzie przejściowo deszcz ze śniegiem. Wiatr będzie umiarkowany, z zachodu i południowego-zachodu.
Niedziela – pierwszy dzień świąt
Boże Narodzenie zapowiada się fatalne na zachodzie i Śląsku. Tutaj przez cały dzień pochmurno z intensywnymi opadami deszczu do 10-15 mm. Na pozostałym obszarze od czasu do czasu będzie się pokazywać słońce, choć opady deszczu i deszczu ze śniegiem lokalnie mogą się pojawiać. Temperatura będzie się wahać od 3-4 stopni na Górnym Śląsku, w Małopolsce i od Podlasia po Podkarpacie, 5-7 stopni w głębi kraju do 8-10 stopni na Pomorzu i krańcach zachodnich. Wiatr umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni, na wybrzeżu okresami silniejszy, w porywach do 65 km/h.
Poniedziałek – drugi dzień świąt
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia temperatura będzie typowa dla Wielkanocy. Rano praktycznie bez przymrozków, a na zachodzie i wybrzeżu ma być 9-10 stopni. W ciągu dnia od 3-4 stopni w Bieszczadach, 8-10 stopni w głębi kraju do 11-12 stopni od Pomorza po Dolny Śląsk. Niebo praktycznie wszędzie będzie zakryte chmurami, z których popada deszcz. Wiatr umiarkowany, na zachodzie i wybrzeżu dość silny, do 60-70 km/h, z kierunków zachodnich.

22.12.2016 12:33