Pogrążone w duszącym smogu większości północno-wschodnich miast Chin ogranicza liczbę samochodów na drogach i czasowo zamyka fabryki w poniedziałek, by obniżyć rekordowy poziom zanieczyszczeń – informuje Associated Press.
Ponad siedemset firm wstrzymało produkcję w Pekinie, a policja drogowa ogranicza ruch pojazdów poprzez monitorowanie numerów ich tablic rejestracyjnych – podały media. Dziesiątki miast zamknęło szkoły i podjęło inne nadzwyczajne środki po „czerwonym alercie”, który obowiązuje od piątkowego wieczora do środy w większości północnych Chin.

„Ten smog ma poważne skutki dla płuc i układu oddechowego, a także wpływa na kondycję zdrowotną przyszłych pokoleń, więc bezpiecznie jest pozostać w domu, zamiast iść do szkoły” – powiedział Li Jingren, 15-letni uczeń szkoły w Pekinie.

Władze w północnej prowincji Hebei nakazały elektrowniom węglowym i firmom cementowym czasowe wyłączenie lub ograniczenie produkcji. Z kolei szpitale przygotowały specjalne dyżury lekarzy do obsługi spodziewanego gwałtownego wzrostu przypadków chorób związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Za wieloletnie zanieczyszczenie powietrza w Chinach winę ponosi zależność od węgla i emisji ze starych samochodów. „Jeśli powrócisz do pierwszego dnia obowiązywania tego alertu, możesz zobaczyć, że warstwa smogu (w Pekinie) porusza się powoli, od południa do obszaru miejskiego w Pekinie, a następnie na północ” – powiedział 1Dong Liansai z Greenpeace. Dong dodał, że emisje z fabryk w pobliskich prowincjach są główną przyczyną smogu, który truje chińską stolicę.

Jak informuje AP, w weekend smog uziemił loty w niektórych miastach i zamknął wiele dróg z powodu słabej widoczności.

W niedzielę lokalne służy medyczne poinformowały, że do przychodni trafiło więcej dzieci, które uskarżały się na problemy z oddychaniem. Zdjęcia pokazały zatłoczone poczekalnie z rodzicami przewożącymi dzieci, którzy nosili maski.

Mieszkańcy uważnie obserwują poziom PM2,5 – cząstek o mikroskopijnych rozmiarach, który wdychany z łatwością przenika do płuc. Pierwszy tej zimy alert smogowy potrwa do środy.

Władze w Jinan, na południe od Tianjin, podniosły stopień alertu na drugi najwyższy stopień po tym, jak miasto w niedzielę zniknęło we mgle – zgłasza gazeta Jilu Evening News.

19.12.2016 18:29