Władze w Tianjin uziemiły ponad 30 lotów i zamknęły większość autostrad w niedzielę po tym, jak silny smog pokrył miasto – jedno z ponad czterdziestu w północno-wschodnich Chinach, gdzie obowiązuje najwyższy czerwony alert w związku z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza – informuje Reuters.

Odczyty wskaźnika jakości powietrza (AQI) na niektórych stacjach monitorujących Tianjin, w porcie i mieście przemysłowym na południowy wschód od Pekinu, osiągnęły szczyt powyżej 400 mikrogramów na metr sześciennych – podała agencja Xinhua. Wartości powyżej 300 są uznawane za niebezpieczne przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych.

Agencja Środowiskowa Chin wydała w piątek pięciodniowe ostrzeżenie przed duszącym smogiem, który rozprzestrzenia się na północny-wschód i nakazała zamknięcie fabryk oraz zaleciła pozostawanie w domach, ograniczać ruch i prace budowlane.

Alarmy w związku z wysokim zanieczyszczeniem powietrza stają się coraz bardziej powszechne w północnych przemysłowych regionach Chin, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na energię rośnie.
W niedzielę do godz. 10:00 w Tianjin 35 międzynarodowych lotów zostało opóźnionych lub odwołanych, a wszystkie autostrady i poza miastem, z jednym wyjątkiem, zostały zamknięte.

W związku z oczekiwanym szczytem gęstości zanieczyszczeń w niedzielę i poniedziałek wydział ochrony środowiska Tianjin wzmocnił kontrole do kontrolowania źródeł zanieczyszczeń, w tym fabryk.

W Tianjin zadeklarowano pomarańczowy alert – drugi najwyższy poziom – w niedzielę. W sobotę 22 miasta wydały czerwone alarmy dla miasta Tangshan w prowincji Hebei wokół Pekinu i Jinan w bogatej w węgiel prowincji Shandong.
Czerwone alarmy są wydawane, gdy wartości AQI przekracza 200 przez ponad cztery dni z rzędu, 300 dłużej niż dwa dni lub 500 przez co najmniej 24 godzin.

„Kiedy wyszedłem wczoraj i nie wziąłem swojej maski, moje gardło zaczęło naprawdę boleć i poczułem zawroty głowy. Trudno było oddychać przez nos” – powiedział Chen Xiaochong, kierownik hotelu w stolicy. „Zanieczyszczenie naprawdę jest bardzo niebezpieczne dla ludzi, dlatego tak ważne jest, aby chronić środowisko naturalne”.

18.12.2016 14:29