Pekin zadeklarował po raz pierwszy w 2016 roku czerwony – najwyższy stopień ostrzeżenia – w związku z oczekiwanym dławiącym smogiem, który pokryje miasto i jego okolicy na północy Chin w ciągu pięciu nadchodzących dni – donosi AFP.

Od godz. 20:00 w piątek połowa prywatnych samochodów w Pekinie będzie musiała zjechać z dróg – dotyczy to pojazdów o nieparzystym numerze rejestracyjnym – wynika z zawiadomienia umieszczonego na stronie władz miejskich. Place budowy zostaną zamknięte, a niektóre zakłady przemysłowe i przedsiębiorstwa będą musiały ograniczać lub zatrzymać produkcję. Alert opublikowano, gdy w mieście widoczne było rzadkie błękitne niebo.

Z kolei przedsiębiorstwa i instytucje publiczne będą mieć prawo do dostosowania czasu pracy lub poprosić pracowników o zmianę harmonogramu pracy. „Przedszkola, szkoły podstawowe i średnie mogą ustanowić elastyczne godziny pracy lub je zamknąć” – podano w oświadczeniu.

Czerwony alert wydawany jest, gdy smog utrzymuje się przez dłużej niż 72 godziny i stanowi najwyższy poziom ostrzeżenia w czterostopniowej skali kolorów, opisywanej do poziomu niebezpiecznej pogody w Chinach. W stolicy – Pekinie – czerwony stopień ostrzeżenia po raz pierwszy wydano w grudniu od przyjęcia specjalnego programu zarządzania kryzysowego dla zanieczyszczenia powietrzu w 2013 r., pomimo częstych nawrotów smogu.

Większość emisji gazów cieplarnianych w Chinach pochodzi ze spalania węgla, który zamienia się na energię elektryczną i ogrzewanie, które zaostrzają się w zimie. Uciążliwy smog jest również źródłem stałego gniewu mieszkańców Chin, którzy odnotowują szybkie wzrost gospodarczy w ostatnich dziesięcioleciach, ale kosztem rozpowszechnionych problemów środowiskowych.

15.12.2016 21:35