W zeszłym miesiącu świat mógł zobaczyć rekordowy superksiężyc, gdy nasz Srebrny Glob osiągnął swój najbliższy punkt na Ziemi od stycznia 1948 roku. Tymczasem w przyszłym tygodniu znów będziemy mieli okazję zobaczyć większą, choć już nie tak rekordową pełnię niż zwykle, która zbiegnie się z jednym z najaktywniejszych rojów meteorów w ciągu roku – donosi Science Alert.
W środę 120 spadających gwiazd na godzinę
Jeśli jesteś doświadczonym obserwatorem nocnego nieba, nawet księżyc będący w pełni nie powinien przeszkodzić w obserwacjach spektakularnych meteorów z roju Geminidów. Grudniowe spadające gwiazdy są szczególnie jasne, płodne i niezawodne – mogą pozostawiać długo utrzymujące się ślady na nocnym niebie. Jeżeli w środę w nocy niebo choć na chwilę będzie wolne od chmur, mamy okazję zaobserwować nawet 120 meteorów na godzinę.
„To jest zwykle najaktywniejszy rój meteorów w roku” – powiedział ekspert NASA Bill Cooke. Podczas gdy na półkuli północnej będzie można obserwować Geminidy już po zachodzie Słońca, po przeciwnej stronie naszej planety będą one widoczne dopiero po północy. „To dlatego, że konstelacja Geminidów – czyli punkt, z którego wylatują meteory – osiągnie swój najwyższy punkt około godziny 2:00 nad ranem (czasu lokalnego)” – wyjaśnia dla EarthSky.org Bruce McClure. „Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, im wyżej konstelacja Geminidów znajduje się na niebie, tym meteory są bardziej prawdopodobne do obejrzenia” – dodaje.
Wszystko wskazuje na to, że najwięcej Geminidów zobaczymy między 12 a 15 grudnia. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba posiadać specjalnego sprzętu, by móc je obserwować: wystarczy jedynie udać się do miejsca oddalonego od świateł miejskich.
Superksiężyc
Grudzień to wyjątkowy miesiąc, bo oprócz aktywnego deszczu Geminidów mamy jeszcze szansę ujrzenia superpełni. Superksiężyc ma miejsce wówczas, gdy w jednej linii ustawią się: Słońce, Księżyc i Ziemia.
W zeszłym miesiącu superksiężyc okazał się wyjątkowy – ze względu na fakt, że dystans dzielący Srebrny Glob i Błękitną Planetę był najmniejszy od stycznia 1948. Jak informuje Space.com najbliższa pełnia będzie mieć miejsce 14 grudnia o godz. 01:07. Księżyc ma być o około 10 proc. jaśniejszy niż w trakcie normalnych pełni.
Astronomowie wskazują na jeszcze jedną bardzo ważne wydarzenie, które nie powinno umknąć naszym oczom. „Około godziny 02:00, gdy spodziewany jest szczyt Geminidów nad wschodnim horyzontem wzrośnie najjaśniejsza gwiazda będąca planetą – Jowisz” – podkresla McClure. Jowisz będzie jedyną planetą, która będzie nam towarzyszyć do samego rana.

11.12.2016 12:34