Sonda Cassini odesłała pierwsze zdjęcia z jej nowej orbity wokół Saturna – donosi BBC.

W ubiegłym miesiącu, sonda NASA rozpoczęła nowy etap swojej misji – taki, który wiąże szereg odważnych manewrów w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Faza będzie końcowym etapem pracy Cassini, który od 12 lat bada drugiego pod względem wielkości Gazowego Olbrzyma w naszym Układzie Słonecznym.

Nowe zdjęcia przedstawiają burzę w kształcie sześciokąta na północnym biegunie Saturna. Cassini rozpoczęła zmianę orbity 30 listopada. Podczas kolejnych przelotów w tym rejonie sonda będzie wykonywała najbliższe w historii zdjęcia zewnętrznych pierścieni Saturna oraz krążących w tych okolicach księżyców.

Carolyn Porco, szef zespołu obrazowania misji Cassini, oświadczył: „To jest początek końca naszej historycznej eksploracji Saturna. Niech te zdjęcia przypominają Wam całą niesamowitą przygodę, którą przeżyliśmy w pobliżu tej najciekawszej planety Układu Słonecznego” – dodaje.

Niszczycielskie zakończenie pracy sondy to rezultat wyczerpania ostatnich paliwa. Naukowcy obawiają się również, że misja może zakończyć się wcześniej, a jej szczątki upadną na jeden z księżyców. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre z tych ciał, takie jak Enceladus są potencjalnymi celami w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Istnieje obawa, do skażenia mikrobami lądowymi ponoszonymi przez Cassini.

Począwszy od kwietnia 2017 sonda Cassini rozpocznie swój wielki finał, gdy uczyni pierwsze z zaplanowanych 22 nurkowań przez 2400-kilometrową szczelinę między planetą a jej najgłębszym pierścieniem. Wszystko wskazuje na to, że sonda spadnie na powierzchnię Saturna 15 września 2017 r.

09.12.2016 16:36