Dzisiaj wieczorem, około godz. 18:37 czasu lokalnego w rejonie Beysky na obszarze Republiki Chakasji (Rosja), tysiące mieszkańców obserwowało lecący olbrzymi meteoryt. Kula ognia była tak jasna, że widzieli ją nawet świadkowie z Abakan, stolicy republiki, która znajduje się 80 km od miejsca, gdzie kosmiczna skała weszła w kontakt z atmosferą. W Internecie pojawiły się filmy zaskoczonych mieszkańców.

„Na początku nie wiedziałem, co się dzieje. To było podobne do błysku, nagle wszystkie obiekty w oddali stały się widoczne” – powiedziała rt.com Olga Sagalakova, obserwatorka. „Patrzyliśmy na góry niedaleko nas i ujrzeliśmy ogromny meteor lecący nad nim. Miał ogon. Szczerze mówiąc, byłam przerażona. Myślałam, że to bomba” – dodała.

Doniesienia o rzadkim widowisku dotarły nie tylko z Chakasji, ale również sąsiedniego Krasnojarsku – podał lokalny portal informacyjny xakac.info. Zdarzenie najlepiej było widać nad miastem Sayanogorsk.

Mieszkaniec Chakasji Nikolay Soldatov powiedział, że meteor „emitował zimne światło jak lampa fluorescencyjna”. „Widziałem, że zaczęła się szybko rozjaśniać. Błysk był bardzo jasny, niewystarczająco oślepiający, ale sprawił, że noc zamienił się w dzień. Spojrzałem w górę i nad szpitalem miejskim zobaczyłem lecący meteor” – powiedział.

Meteor był widziany przez trzy lub cztery sekundy, a około pół minuty później rozległ się głośny huk, który wyzwolił wiele alarmów samochodowych w kilku częściach miasta. „To było bardzo piękne. Nie widać tego na co dzień” – skwitował Siergiej Isaykin. „Ale byliśmy przestraszeni, gdy od razu zrozumieliśmy, że to było coś w rodzaju [co się stało] w Czelabińsku trzy lata temu” – dodaje.

Meteor prawdopodobnie spłonął wysoko w atmosferze. Na forach mieszkańcy zaczęli spekulować o awarii rakiet lub innych wpadkach technologicznych, jednak władze zapewniły mieszkańców, że błysk był naturalny i nie spowodował żadnych zniszczeń. Jeśli jakieś fragmenty meteorytu przetrwały kontakt z atmosferą, najprawdopodobniej wylądowały gdzieś w Dolinie Babik – informowały agencję TASS władze regionalne, dodając, że naukowcy już dziś wybiorą się do obszaru w ich poszukiwaniu.

06.12.2016 21:33