W grudniu noce mamy najdłuższe, a noce najkrótsze. To doskonały miesiąc do obserwacji codziennych wydarzeń astronomicznych. Warto spojrzeć w niebo, gdyż czekają nas deszcze meteorów, nad Polską dostępne będzie wiele planet, nie zabraknie również licznych koniunkcji i zobaczymy ostatnią z trzech serii superksiężyców.
Słońce i Księżyc
Do 21 grudnia, a więc do momentu rozpoczęcia przesilenia zimowego, dzień będzie się skracał. O ile 1 grudnia w Warszawie Słońce wzeszło o 07:23, a zaszło o 15:36, 22 grudnia – w najkrótszym dniu w roku – wschód naszej dziennej gwiazdy nastąpi o 07:44, a zachód o 15:34. Z kolei od 23 grudnia dnia zacznie stopniowo przybywać. Ostatecznie ostatniego dnia miesiąca dzień w Warszawie rozpocznie się o 07:46, a skończy o 15:41.
Fazy Księżyca w miesiącu grudniu będą następujące: pierwsza kwadra 7 grudnia o 10:04, pełnia 14 grudnia o 01:07, trzecia kwadra 21 grudnia o 02:57, a nów nastąpi 29 grudnia o godz. 07:54.
Planety
W grudniu Merkury znajduje się zbyt blisko słońca, jest zatem niewidoczny. Wenus pozostaje gwiazdą wieczorną początkowo w gwiazdozbiorze Strzelca, po 06.12 – w gwiazdozbiorze Koziorożca. Planeta jest doskonale widoczna – poprawiają się jej rozmiary kątowe i świeci wysoko nad horyzontem – w momencie nastania zmierzchu cywilnego wznosi się 25 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Także planeta Mars widoczna jest wieczorem nad południowym, południowo-zachodnim horyzontem, w pobliżu Wenus. Jowisz – Gazowy Gigant – jest gwiazdą poranną, świeci w konstelacji Panny. Z kolei przed 10-tym grudnia Saturn znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem, będzie więc przez cały miesiąc niewidoczny. Urana ujrzymy przez całą noc w gwiazdozbiorze Ryb, jednak do jego obserwacji trzeba użyć lornetki. Przez większą część nocy w konstelacji Wodnika świeci Neptun.
Koniunkcje i Superksiężyc
Grudzień obfitował będzie w wiele ciekawych koniunkcji. Już jutro, 05 grudnia, sierp Księżyca spotka się z Marsem. Najciekawszy moment czeka nas ok. 16:00, gdy oba ciała będzie dzielił dystans 4 stopni – zaświecą 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.
Z kolei nocą z 22 na 23 grudnia nastąpi koniunkcja Księżyca, Jowisza i Spiki – najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Trzy ciała niebieskie utworzą idealny trójkąt równoboczny – będą oddalone od siebie o około 5 stopni.
Tymczasem 14 grudnia czeka nas trzecia i ostatnia z serii superpełni – księżyc będzie nieco większy niż podczas normalnych pełni ze względu na fakt, iż satelita znajdzie się bliżej Ziemi. Jednak Srebrny Glob znajdzie się dalej niż miało to miejsce przed miesiącem.
Roje meteorów i przelot ISS
W grudniu niebo przetną spadające gwiazdy. Już 14 grudnia nastąpi szczyt roju Geminidów – pierwsze meteory widoczne będą już 4 grudnia, a ostatnie 17 grudnia. W trakcie szczytu, czyli ok. 14 grudnia, zobaczymy do nawet 120 spadających gwiazd na godzinę. Ich radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. W obserwacjach może jednak przeszkadzać Księżyc – akurat 14 grudnia spodziewana jest superpełnia.
Tymczasem 22 grudnia niebo rozświetlą Ursydy – są zdecydowanie słabsze od Geminidów i możemy zaobserwować do 10 spadających gwiazd na godzinę. Szczyt przypadnie jednak na godziny około południowe, gdy w Polsce mamy dzień. Zatem na obserwacje warto wybrać się nad ranem – ale właśnie wtedy Księżyc zacznie nam przeszkadzać w obserwacjach.
W grudniu będziemy mieć niepowtarzalną okazję obserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej orbitującej 400 km nad Ziemią. Dobre warunki będą panowały przez większą część grudnia, przy czym szczególnie jasne przeloty będzie można dostrzec wieczorami od 7 do 16 grudnia. Najjaśniejsze grudniowe przeloty nastąpią: 9 grudnia pomiędzy godz. 17.12 a 17.16 oraz 11 grudnia pomiędzy godz. 17.05, a 17.09 (dane dla Warszawy).

04.12.2016 12:34