Choć mamy grudzień i meteorologiczną zimę, to nie wszędzie jest biało i zimno; w zachodniej połowie kraju o jakichkolwiek opadach śniegu zapomnijmy, a temperatura sięgnie 5 stopni. Na wschodzie i południu może poprószyć, a słupki rtęci nie przekroczą miejscami zera.
Sytuacja baryczna
Od Wysp Brytyjskich, przez Kraje Beneluksu, Niemcy, Czechy po Węgry rozciąga się obszar wysokiego ciśnienia, dzięki któremu na zachodzie naszego kraju będzie dziś pogodnie i bez opadów. Rozległe obszary niżowe dominują nad Rosją i Ukrainie, oddziałując na pogodę w regionach wschodnich. Taki rozkład ciśnienia prowadzi do spływu powietrza arktycznego morskiego, tylko na zachodzie zaznacza się nieco cieplejsze polarnomorskie.
Więcej słońca
Dzisiaj praktycznie w całym kraju pojawi się więcej słońca niż miało to miejsce w ostatnich dniach. Jednak w wielu regionach nie obejdzie się bez opadów. W pierwszej części dnia przelotnie popada śnieg na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i w Górach Świętokrzyskich, krupa śnieżna lub śnieg z deszczem pojawią się w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Warmii.
W drugiej części dnia opady śniegu ograniczą się jedynie do Pomorza Gdańskiego, Warmii, Podlasia, północnego i wschodniego Mazowsza oraz obszarów górskich. Na pozostałym obszarze pogodnie i bez opadów – na pewno przez cały dzień nie będzie padać na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w centrum.
Od -1 do 7 stopni
W sobotę najchłodniej będzie na krańcach wschodnich – od Podlasia po Podkarpacie ok. -1/0 stopni. Na pozostałym obszarze ok. 1-2 stopni, tylko w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Kujawach i Pojezierzu Pomorskim 3-4 stopnie, a nad samym morzem 6-7 stopni. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.
Na zachodzie, w centrum oraz na wybrzeżu warunki biometeorologiczne ulegną zdecydowanej poprawie. Słońce, wyższe ciśnienie oraz brak opadów sprawią, że nasze samopoczucie będzie lepsze niż w ostatnich dniach. Na wschodzie i w Małopolsce biomet obojętny.
W sobotę na wschodzie, południu oraz w centrum dominować będzie odczucie zimna, na pozostałym obszarze chłodu.
Noc mroźna, na wschodzie śnieg
W nocy na zachodzie i południu powinno być pogodnie i bez opadów. Więcej chmur w rejonie Pomorza Gdańskiego, na Warmii, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu – tam śnieg, przejściowo może padać mocniej. Temperatura minimalna od -10 stopni w Kotlinach Sudeckich oraz na północnym wschodzie, -6/-4 stopnie na południu, od -3 do -1 stopni w centrum i Lubelszczyźnie do 0-2 stopni nad samym morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

03.12.2016 06:19